LNBM: CSM Steaua EximBank - DInamo 97 – 65Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Oct 2017

LNBM: CSM Steaua EximBank - DInamo 97 – 65

CSM Steaua București EximBank a învins marea rivală, Dinamo București, scor 97 – 65 (28-15, 21-15, 26-13, 22-22) în prima etapă a Ligii Naţionale de baschet masculin.

Încă din primul sfert, elevii antrenorului Toijala au dominat echipa oaspete, iar după numai 6 minute scorul pe tabelă arăta 19-2. Dinamoviștii au reușit să mai reducă din diferență, iar la pauză scorul se încheie 28-15. În cel de-al doilea sfert, steliștii au continuat lupta pe parchet, iar la pauza mare partida se încheie cu o diferență de 19 puncte, 49-30.

Ultimile două sferturi ale întâlnirii dintre cele două rivale au aparținut tot steliștilor. Scorul final a fost de 97 – 65.

Cei mai buni marcatori pentru Steaua au fost Lapornik și Boone, cu 17 puncte fiecare, Fraseniuc 14 puncte și Marinov 13 puncte. Pentru Dinamo au marcat: Zaharie 16 puncte, Iliescu 12 puncte, Vizitiu 11 puncte, Stănescu 7 puncte, Bîrloveanu 6 puncte, C. Mainea 5 puncte, S. Mainea 5 puncte, Avramescu 3 puncte.

Pentru elevii anternorului Jukka Toijala, urmează partida retur din turul doi preliminar FIBA Europe Cup, miercuri, 11 octombrie, împotriva maghiarilor de la Kormend.

sursa: csasteaua.ro