LNBM: CSM CSU Oradea și Steaua obțin ultimele victorii ale primei fazeRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Ian 2019

LNBM: CSM CSU Oradea și Steaua obțin ultimele victorii ale primei faze

Ultimele două partide ale primei faze a Ligii Naționale de baschet masculin s-au disputat în seara aceasta la Oradea și în sala Dinamo din Capitală.

În arena ”Antonio Alexe”, campioana a primit vizita vecinei de clasament BCM U FC Argeș Pitești într-un meci echilibrat până în ultimul sfert al său. Conduși cu 9 puncte în prima parte a jocului, 13:4, oaspeții au trecut în avantaj în debutul sfertului al doilea, 21:26, și au păstrat avantaj de o posesie la pauza mare, 39:42, grație triplei lui Jeremic din ultimele secunde. Menținându-se în avantaj pe parcursul sfertului 3, piteștenii resimt presiunea gazdelor în ultimele 10 minute în care Ginyard a înscris 9 puncte și și-a împins colegii către victorie. Americanul a fost al doilea marcator al gazdelor cu un total de 14 puncte, principalul realizator fiind Dragan Zekovic cu 18 puncte. Așadar, CSM CSU Oradea termină prima fază a campionatului pe locul 4 și va juca în prima etapă a grupei Roșii contra celor de la SCM U Craiova, în timp ce piteștenii termină pe locul 5 și vor evolua în compania celor de la ”U” BT Cluj-Napoca.

Versiunea baschetbalistică a ”eternului derby” a fost una încheiată pe muchie de cuțit. Aflată în avantaj pe tabelă până la jumătatea ultimului sfert, Steaua s-a văzut depășită cu șase minute înainte de ultima sirenă de Dinamo Știința cu o ”triplă” reușită de Marcus Deloach, o raritate în acest joc pentru gazde care au transformat doar 4 din cele 30 de aruncări de 3 puncte încercate. Cu mai multă experiență, steliștii au gestionat mai bine finalul chiar dacă elevii lui Tudor Costescu se distanțaseră la +4, 61:57, și au obținut a doua victorie în acest sezon contra dinamoviștilor. Cele două formații se vor întâlni din nou de două ori, ambele echipe urmând a evolua în grupa Galbenă a fazei a doua a campionatului.