LNBM: Bănățenii recuperează de la -25 și înving în CapitalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Mar 2018

LNBM: Bănățenii recuperează de la -25 și înving în Capitală

Ultima partidă a rundei cu numărul 18 a Ligii Naționale de baschet masculin s-a disputat în Sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu”, CSM Steaua Eximbank primind vizita unei echipe aflate la egalitate de puncte cu ea în clasament, BC SCM Timișoara.

Roș-albaștrii au dominat primul sfert al partidei în care au înscris un număr impresionant de puncte, 34, în fața unor adversari care nu au putut da o replică eficientă în lupta la urmărire. Unul dintre elementele cheie ale acestui sfert a fost lupta directă dintre Baciu și Drăgușin, câștigată de stelist cu 4 puncte și 3 recuperări față de o singură recuperare a timișoreanului. De asemenea, de subliniat cele trei aruncări de 3 puncte transformate din cinci aruncări ale steliștilor, față de o singură aruncare, și aceea ratată, a oaspeților. Ritmul a mai scăzut în al doilea sfert, erorile încep să se contabilizeze în contul roș-albaștrilor, iar Tudor Costescu încearcă să-și capaciteze elevii pentru a reveni pe tabelă, însă chiar și în atari condiții Taylor și colegii săi reușesc să încheie și acest sfert pe plus.

Bănățenii se mobilizează mai bine după pauza mare și după ce steliștii au avut chiar +25 pe tabelă, 61:36, recuperează o parte din terenul pierdut pentru a intra cu -11 în ultimele 10 minute de joc. Jeremic este catalizatorul bănățenilor care se apropie la -7, iar Komatina îl secondează, dar Taylor iese la rampă cu un three point play și apoi Runkauskas îi readuce pe steliști la +13 cu o triplă din zero grade. Relaxarea elevilor lui Jukka Toijala este penalizată de oaspeți, care se apropie la numai o posesie cu două minute înainte de final și egalează cu 55 de secunde înainte de ultima sirenă. Două libere ratate de Marinov și un coș cu fault a lui Diaz i-au adus pe oaspeți în avantaj, gestionat inteligent pe ultimele clipe ale jocului încheiat cu un incredibil +5 al timișorenilor.

Rezultatul îi urcă pe poziția a treia a clasamentului în timp ce steliștii, cu a doua înfrângere consecutivă, rămân pe locul 5 înaintea derbiului de miercuri de la Cluj cu U-Banca Transilvania.