LNBM: BC Mureș, noul liderRadu Rosca / SportPictures.eu
23 Dec 2015

LNBM: BC Mureș, noul lider

După o victorie muncită pe propriul teren contra sibienilor de la CSU Atlassib, BC Mureș Târgu Mureș a urcat pe primul loc în ierarhia Ligii Naționale de Baschet masculin. Gazdele au revenit fantastic de la -14 (20:34) la jumătatea sfertului 2 până la +12 (59:47) la finalul sfertului 3 și nu au mai cedat inițiativa până la final. Goran Martinic cu 22 puncte și Alhajji Mohammed cu 21 de puncte și 10 recuperări, sprijiniți de Ousmane Barro cu 17 puncte și 10 recuperări, au fost artizanii victoriei mureșenilor, în timp ce greul pentru sibieni a fost dus de Igor Mijajlovic cu 17 puncte, Michael Lee Harrison și Lawrence Gilbert – câte 15 puncte.

Spectacol total oferit de elevii lui Marcel Țenter la Cluj în fața propriilor fani. U-Banca Transilvania a debordat în partida în care oaspeții de la CSM CSU Oradea s-au văzut conduși și cu 26 de puncte în startul ultimului sfert. Kyndall Dykes, cu 16 puncte și 4 recuperări, a fost principalul realizator al clujenilor, dar cu greu poate fi evidențiat cineva dintr-o echipă omogenă care a funcționat ca un mecanism bine pus la punct. De partea cealaltă, orădenii sunt la a treia înfrângere în ultimele patru partide, singura victorie fiind consemnată la limită în fața noului lider. După rezultatul din această seară, clujenii i-au egalat la puncte pe orădeni, dar rămân în spatele lor, pe ultima treaptă a podiumului pe criteriul coșaverajului.

Pe locul 4 sunt sibienii, urmați de craioveni, cei care au disputat ieri o restanță la Târgu Jiu și au scăpat printre degete, după prelungiri, victoria într-un meci pe care l-au controlat autoritar la un moment dat. Într-un alt meci disputat astăzi, piteștenii au învins fără probleme echipa din Mediaș.

Iată programul și rezultatele înregistrate în etapa a 15-a:

Miercuri, 23 decembrie

BC Mureș Tg Mureș - CSU Atlassib Sibiu  84:78 (31:40)

BCMU Pitești - CS Gaz Metan Mediaș  97:74 (47:34)

U-Banca Transilvania Cluj - CSM CSU Oradea  75:62 (48:26)

Duminică, 27 decembrie

CS Energia Tg Jiu - CS Dinamo București

Luni, 28 decembrie

BC Timișoara - CS Phoenix Galați

Marți, 29 decembrie

Steaua CSM Eximbank - SCMU Craiova

Într-un meci restant din etapa a 13-a, ieri CS Energia Tg Jiu - SCMU Craiova  86:82 (29:42) după prelungiri.