LNBM: Astăzi, numai victorii în deplasareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Nov 2015

LNBM: Astăzi, numai victorii în deplasare

Ultimele două meciuri ale etapei a 9-a a Ligii Naționale de baschet masculin s-au disputat astăzi în sala Dinamo din Capitală și în Polivalenta din Craiova. Dinamo București a jucat de la egal la egal cu CSM CSU Oradea și a încheiat 73:73 cele patru reprize regulamentare, apoi a clacat în prelungirile pe care le-a pierdut la o diferență considerabilă de puncte. Căpitanul Pavel Marinov a fost cel mai bun realizator pentru dinamoviști, bulgarul înscriind 18 puncte, fiind secondat de Dahlman și Sutalo, autori a 13 puncte. Pentru învingători Markovic și Mandache au înscris câte 16 puncte, în timp ce Nuhanovic a dominat panoul cu 13 recuperări, 4 ofensive și 9 defensive.

În Bănie, BC Mureș a controlat jocul în ultimul sfert și a reușit o victorie la o diferență ce poate părea la prima vedere confortabilă. Cu Gajovici în mare formă – 20 de puncte și 9 recuperări – secondat de Martinic (tot 20 de puncte), mureșenii au obținut o victorie ce îi duce în zona play-off.