LNBM: A doua finalistă se decide în meciul 5Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Iun 2021

LNBM: A doua finalistă se decide în meciul 5

Suspansul a fost din nou prezent la Voluntari și din nou gazdele de la CSO au reușit să învingă U-Banca Transilvania Cluj-Napoca pentru a împinge decizia în ultimul meci al semifinalei, programat sâmbătă sub Feleac.

Elevii lui Sasha Ocokolic au avut un sfert 3 excelent, revenind de la -7, 36:43, la +11, 70:59 înainte de ultimele 10 minute de joc. Rolurile s-au schimbat, însă, clujenii au dominat ultimul sfert și au avut ultimul atac al jocului, dar Gîrbea a avut o intervenție de senzație la Patrick Richard, un „capac” de a menținut scorul la 81:80 în favoarea ilfovenilor.

Pentru CSO Voluntari, Anthony Hickey a fost cel mai bun jucător cu 17 puncte, 8 pase decisive și 5 recuperări, urmat de Zarko Djuric, tot cu 17 puncte, însă acesta a avut 5 pase decisive și 2 recuperări. Clujenii l-au avut ca principal realizator pe Patrick Richard cu 16 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive.

Iată programul și rezultatele meciurilor din semifinalele campionatului:

Luni, 24 mai

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – CSO Voluntari  88:83 (22:20, 21:24, 28:21, 17:18)

Marți, 25 mai

CSM CSU Oradea – FC Argeș Pitești  78:54 (28:16, 15:15, 17:10, 18:13)

Miercuri, 26 mai

Joi, 27 mai

CSM CSU Oradea – FC Argeș Pitești  79:59 (18:13, 22:17, 21:20, 18:9)

Luni, 31 mai

FC Argeș Pitești - CSM CSU Oradea  79:81 (11:21, 20:13, 20:24, 28:23)

CSO Voluntari - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  100:95 (26:22, 18:22, 27:27, 29:24)

Miercuri, 2 iunie

Sâmbătă, 5 iunie

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca - CSO Voluntari

Finala LNBM se va disputa după sistemul „3 victorii din 5 meciuri” cu partide pe 9 și 11 iunie la echipa mai bine clasată, pe 15 și 17 iunie la echipa mai slab clasată, iar pe 20 iunie, dacă va mai fi cazul, la echipa mai bine clasată.

Finala mică, pentru locurile 3-4, se va disputa după sistemul „2 victorii din 3 meciuri” cu partide pe 9 iunie la echipa mai bine clasată, pe 12 iunie la echipa mai slab clasată și pe 15 iunie, dacă va mai fi cazul, la echipa mai bine clasată.