LNBF: Surpriză în derby-ul de la Satu MareAnna Alcazar / SportPictures.eu
10 Oct 2021

LNBF: Surpriză în derby-ul de la Satu Mare

Derby-ul campionatului dintre CSM Satu Mare și Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a disputat aseară pe terenul vicecampioanei.

Orgoliul echipei pregătite de Maikel Lopez Alonso a răbufnit în sfertul al doilea al partidei, în care s-a impus cu 26:9 și la pauza mare tabela indica un scor greu de preconizat înaintea partidei, 38:19. Meciul disputat în Sala LPS ”Ecaterina Both” a fost dominat de sătmărence până la final, diferența indicată de tabelă după ultima sirenă fiind una dintre cele mai mari din ultima perioadă în întâlnirile directe, 22 de puncte. Cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost Sparkle Taylor, cu 25 puncte, în timp ce pentru campioane Shaqwedia Wallace a înscris 18 puncte.

Pe litoral, Agronomia a revenit de la -7 în ultimele 6 minute și s-a impus la două puncte în fața gazdelor de la Phoenix CSU Simona Halep, în timp ce la Tg. Secuiesc KSE a dispus de CSM Alexandria. CSM Târgoviște și FCC Baschet UAV Arad nu au avut probleme în a câștiga pe terenul noilor promovate Triumf Botoșani, respectiv Rapid București.

Runda se încheie luni cu partida de la Tg. Mureș, pe terenul celor de le Sirius urmând să sosească jucătoarele Olimpiei Brașov.

Iată programul etapei a 2-a:

Sâmbătă, 9 octombrie

CSM Satu Mare - Sepsi SIC Sfântu Gheorghe  78:56 (12:10, 26:9, 18:17, 22:20)

Phoenix CSU Simona Halep Constanța - Agronomia București  52:54 (16:10, 15:19, 7:6, 14:19)

Triumf Botoșani - CSM Târgoviște  44:71 (14:17, 11:27, 14:10, 5:17)

ACS KSE Tg. Secuiesc - CSM Alexandria  57:52 (10:12, 17:18, 18:9, 12:13)

Rapid București - FCC Baschet UAV Arad  46:86 (13:30, 20:16, 10:27, 3:13)