LNBF: Sub semnul derby-uluiAnna Alcazar / SportPictures.eu
09 Ian 2021

LNBF: Sub semnul derby-ului

Prima zi a turneului cu numărul 5 al Ligii Naționale de baschet feminin s-a disputat sub semnul derby-ului dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare, disputat în Sepsi Arena.

Partida a fost echilibrată doar în primul sfert, după care gazdele au trecut în avantaj și s-au distanțat pe tabelă la un confortabil +22 (60:38) aproape de încheierea sfertului 3 și au controlat finalul de joc pentru o victorie logică. Rebekah Gardner a fost cea mai bună jucătoare a covăsnencelor cu 18 puncte înscrise, 9 recuperări și 4 pase decisive, în timp ce pentru formația sătmăreană Bria Goss a contribuit cu 19 puncte, 10 recuperări și o pasă decisivă.

În celelalte partide nu s-au consemnat surprize, fiind de subliniat diferența de scor din partida KSE Tg. Secuiesc – CSU Rookies Oradea.

Iată programul și scorul partidelor turneului cu numărul 5:

Sâmbătă, 9 ianuarie

CS Rapid București – CSTBv CSU Olimpia Brașov  59:96 (12:29, 12:23, 19:26, 16:18)

ACS KSE Tg. Secuiesc – CSU Rookies Oradea  115:25 (35:10, 30:3, 22:4, 28:8)

CS Universitatea Cluj-Napoca – CSM Alexandria  72:51 (24:9, 13:18, 27:8, 8:16)

CS Agronomia București – CSM Târgoviște  66:77 (18:23, 13:18, 21:15, 14:21)

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – CSM Satu Mare  80:69 (20:22, 24:13, 19:12, 17:22)