LNBF: ”Șepcile roșii” trăiesc periculosMircea Rosca / SportPictures.eu
23 Mar 2018

LNBF: ”Șepcile roșii” trăiesc periculos

Spectatorii clujeni au avut parte de două meciuri cu final interzis cardiacilor în sala ”Horia Demian”. După meciul băieților, care au întors rezultatul și au obținut victoria în ultimul joc al sezonului regulat, a venit rândul fetelor de la Universitatea Cluj să le ofere senzații tari. În prima partidă a sferturilor de finală a Ligii Naționale de baschet feminin ”șepcile roșii” s-au impus cu un coș înscris cu trei secunde înainte de final după ce oaspetele de la ACSBT Alexandria reușiseră să răstoarne tabela cu o aruncare de trei puncte atunci când mai erau 7 secunde de joc.

Așadar clujencele au siguranța unui eventual meci decisiv în fața propriilor suporteri, asta în cazul în care nu obțin victoria decisivă marți în deplasarea de la Alexandria.

În celelalte dispute ale sferturilor de finală Olimpia a trecut de tracul de început de meci și a câștigat la pas partida cu FCC ICIM CSB Arad, SCM Timișoara a luat o opțiune importantă pentru calificarea în semifinale cu un succes în deplasarea de la Satu Mare, iar campioana ACS Sepsi SIC a pedepsit îndrăzneala studentelor din Alba Iulia din primul sfert și le-a obligat în cel de-al doilea să înscrie numai 2 puncte.

Sferturile de finală se vor juca după sistemul cel mai bun din 3 meciuri după următorul program:

Vineri, 23 martie

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe - CS Universitatea Alba Iulia  96:44 (22:20, 29:2, 25:7, 20:15)

CS Municipal Satu Mare - CS SCM Timișoara  71:82 (15:27, 12:25, 21:9, 23:21)

CSTBv Olimpia CSU Brașov - FCC ICIM CSB Arad  73:66 (17:21, 19:12, 21:14, 16:19)

CS Universitatea Cluj-Napoca - ACSBT Alexandria  72:71 (26:18, 20:15, 10:21, 16:17)