LNBF: Sătmărencele se impun la limită la TârgovișteAnna Alcazar / SportPictures.eu
29 Oct 2018

LNBF: Sătmărencele se impun la limită la Târgoviște

După un week-end plin în care s-au disputat partidele ambelor grupe valorice, astăzi s-a încheiat programul meciurilor rundei cu numărul 4 în grupa valorică A și s-a disputat o partidă restanță din prima etapă a Ligii Naționale de baschet feminin.

În primul eșalon favoritele s-au impus, cel mai important meci fiind cel de la Târgoviște unde vicecampioanele au avut o prestație foarte bună în ultimul sfert și au revenit de la -12 pentru a se impune la trei puncte diferență. CSM Târgoviște rămâne fără victorie după trei meciuri disputate, la fel ca și Universitatea Cluj, în fața căreia campioana ACS Sepsi SIC și-a continuat parcursul de regularitate. Brașovencele și-au făcut meciul ușor cu un sfert 2 în care au excelat asigurându-și un +14 pe tabelă la pauza mare, avantaj gestionat până la finalul partidei.

În grupa valorică B constănțencele își mențin invincibilitatea după patru meciuri disputate și se pregătesc pentru un meci dificil în etapa intermediară de miercuri, atunci când vor primi vizita celor de la CSM Târgu Mureș.

Programul etapei a 4-a din grupa valorică A:

Sâmbătă, 27 octombrie

CS Municipal Târgoviște - CS Municipal Satu Mare  57:60 (8:18, 19:6, 25:16, 5:20)

Duminică, 28 octombrie

CS Universitatea Cluj - ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe  65:97 (18:22, 15:26, 17:20, 15:29)

Luni, 29 octombrie

Olimpia CSU Brașov - FCC ICIM Arad  87:76 (24:24, 27:13, 21:20, 15:19)

Grupa valorică B, etapa a 5-a:

CS Municipal Alexandria - CSU CSM Oradea  62:77 (17:27, 23:24, 9:11, 13:15)

Phoenix Știința Constanța - CS Agronomia București  73:55 (19:9, 11:10, 29:20, 14:16)

CS Rapid București - ACS KSE Târgu Secuiesc  59:49 (17:15, 17:11, 12:13, 13:10)