LNBF: S-a stabilit țintarul sferturilor de finalăMircea Rosca / SportPictures.eu
18 Mar 2018

LNBF: S-a stabilit țintarul sferturilor de finală

Punct final în faza a doua a grupelor locurilor 1-5 și 6-9 ale campionatului Ligii Naționale de baschet feminin. Astăzi s-au disputat la Alexandria și Oradea ultimele meciuri din turneele celor două grupe și s-au stabilit ierarhiile pentru faza eliminatorie, a sferturilor de finală.

Singura necunoscută era în grupa locurilor 1-5, dar meciul direct dintre gazdele de la ACSBT Alexandria și Universitatea Cluj-Napoca a fost tranșat de studente, care în urma acestui rezultat au trecut pe locul 4, iar teleormănencele au căzut pe 5. Rezultatul este important, deoarece cele două formații se vor întâlni în sferturi, clujencele urmând a avea avantajul terenului propriu în prima întâlnire și în eventualul meci decisiv.

Turneul 2 - Alexandria

Etapa 3 – 16 martie

ACSBT Alexandria – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe  61:85 (15:19, 14:20, 14:21, 18:25)

CSTBv Olimpia CSU Brașov – CS Universitatea Cluj-Napoca  73:64 (19:19, 12:15, 27:8, 15:22)

CS Municipal Satu Mare stă

Etapa 4 – 17 martie

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – CSTBv Olimpia CSU Brașov  104:56 (32:8, 29:10, 20:16, 22:22)

CS Municipal Satu Mare – ACSBT Alexandria  76:81 (24:29, 23:12, 15:19, 14:21)

CS Universitatea Cluj-Napoca stă

Etapa 5 – 18 martie

CS Municipal Satu Mare – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe  56:93 (9:21, 18:25, 14:29, 15:18)

ACSBT Alexandria – CS Universitatea Cluj-Napoca  57:70 (12:31, 11:10, 20:16, 14:13)

5. ACSBT Alexandria  29

În grupa locurilor 6-9 s-au disputat jocuri fără efect asupra clasamentului final, arădencele și timișorencele oferind totuși celor prezenți în arena ”Antonio Alexe” un meci disputat încheiat cu victoria celor de la FCC ICIM CSB Arad la o posesie. Sirius este echipa care va rămâne în afara play-off-ului, celelalte trei echipe urmând să joace în deplasare primele meciuri din programul sferturilor de finală.

Programul grupei 6-9 - Oradea:

Etapa 1 – 16 martie

FCC ICIM CSB Arad – UPM BC Sirius Târgu Mureș  81:44 (25:10, 16:8, 23:8, 17:18)

CS SCM Timișoara – CS Universitatea Alba Iulia  66:47 (21:15, 15:13, 18:14, 12:5)

Etapa 2 – 17 martie

CS Universitatea Alba Iulia – FCC ICIM CSB Arad  45:69 (11:20, 10:12, 13:17, 11:20)

UPM BC Sirius Târgu Mureș – CS SCM Timișoara  49:68 (9:17, 11:18, 13:23, 16:10)

Etapa 3 – 18 martie

FCC ICIM CSB Arad – CS SCM Timișoara  66:64 (14:16, 28:14, 15:17, 9:17)

CS Universitatea Alba Iulia – UPM BC Sirius Târgu Mureș  83:54 (24:19, 22:10, 24:11, 13:14)