LNBF: Olimpia învinge vicecampioanaMircea Rosca / SportPictures.eu
14 Oct 2018

LNBF: Olimpia învinge vicecampioana

Etapa a 2-a a Ligii Naționale de baschet feminin a fost deschisă vineri de duelul de la Brașov dintre dintre Olimpia CSU și vicecampioana CSM Satu Mare. Gazdele s-au impus surprinzător la capătul unui meci în care au controlat autoritar primul sfert și au avut în Ferenczi o jucătoare determinantă în ultimele 4 minute în care a înscris 11 dintre cele 25 de puncte ale sale. Sâmbătă campioana ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus la zece puncte pe terenul celor de la FCC ICIM CSB Arad cu 15 puncte înscrise de Peyton Alexis Whitted și 14 de Kristina Higgins.

În grupa valorică B, Phoenix Știința Constanța a învins la Târgu Secuiesc și este singura echipă cu două victorii, CS Municipal Târgu Mureș s-a impus în sala Rapid, în timp ce Agronomia a rupt echilibrul în sfertul al doilea și a încheiat la pas pentru o victorie la trei puncte pe teren propriu cu CS Municipal Alexandria.

Iată programul și rezultatele înregistrate în etapa a 2-a:

Grupa valorică A

Vineri, 12 octombrie

CSTBv Olimpia CSU Brașov - CS Municipal Satu Mare  80:74 (23:13, 20:20, 16:26, 21:15)

Sâmbătă, 13 octombrie

FCC ICIM CSB Arad - ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe  58:68 (21:23, 14:10, 13:18, 10:17)

Partida CS Municipal Târgoviște - CS Universitatea Cluj a fost amânată pentru 6 noiembrie.

Grupa valorică B

CS Rapid București - CS Municipal Târgu Mureș   68:74 (21:23, 17:22, 15:18, 15:11)

ACS KSE Târgu Secuiesc - Phoenix Știința Constanța  42:69 (11:12, 9:22, 15:17, 7:18)

Duminică, 14 octombrie

CS Agronomia București - CS Municipal Alexandria  61:58 (16:12, 19:11, 18:14, 8:21)