LNBF: Olimpia - ”U” Cluj , cel mai disputat meci al zileiMircea Rosca / SportPictures.eu
16 Mar 2018

LNBF: Olimpia - ”U” Cluj , cel mai disputat meci al zilei

Week-end plin pentru baschetul feminin. La Alexandria și Oradea, cele nouă echipe ce formează Liga Națională de baschet feminin s-au reunit pentru al doilea turneu al grupei locurilor 1-5, respectiv pentru primul turneu al grupei locurilor 6-9.

Capul de afiș al zilei la Alexandria a fost meciul dintre Olimpia CSU Brașov și Universitatea Cluj-Napoca, partida fiind decisă de un sfert 3 mai bun făcut de brașovence. După ce până la pauza mare combatantele au alternat la conducere, jucătoarele pregătite de Dan Calancea au făcut un joc foarte bun și până la ultima pauză au reușit să-și surclaseze adversarele cu un net 27:8, revenirea elevelor lui Dragan Petricevic fiind tardivă. Aiyylah Nicole Handford a fost artizana victoriei brașovene cu 23 de puncte, 5 recuperări și 7 pase decisive, în timp ce pentru clujence Leslie Deann Vorpahl a înscris 19 puncte, a făcut 3 recuperări și a dat 3 pase decisive. Campioana Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a făcut instrucție cu gazda turneului, ACSBT Alexandria, de care a trecut cu 24 de puncte diferență, și se pregătește pentru partida de mâine cu Olimpia.

Turneul 2 - Alexandria

Etapa 3 – 16 martie

ACSBT Alexandria – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe  61:85 (15:19, 14:20, 14:21, 18:25)

CSTBv Olimpia CSU Brașov – CS Universitatea Cluj-Napoca  73:64 (19:19, 12:15, 27:8, 15:22)

CSTBv Olimpia CSU Brașov stă

Grupa locurilor 6-9 s-a reunit în arena ”Antonio Alexe” din Oradea, unde ICIM a obținut o victorie logică în fața jucătoarelor mureșene, ultima clasată în sezonul regulat obținând o singură victorie în cele 16 meciuri disputate. Monique Coker a fost playmaker-ul arădencelor cu 17 puncte, 6 recuperări și 3 assist-uri, în timp ce pentru Sirius Emese Gal a înscis mai mult de o treime din totalul punctelor, 16 fiind trecute în dreptul ei. Un pic mai echilibrată a părut a fi întâlnirea dintre SCM Timișoara și Universitatea Alba Iulia, în care bănățencele au mărit constant diferența pe tabelă până la 19 puncte.

Programul grupei 6-9 - Oradea:

Etapa 1 – 16 martie

FCC ICIM CSB Arad – UPM BC Sirius Târgu Mureș  81:44 (25:10, 16:8, 23:8, 17:18)

CS SCM Timișoara – CS Universitatea Alba Iulia  66:47 (21:15, 15:13, 18:14, 12:5)

Etapa 2 – 17 martie