LNBF: Arădencele câștigă medaliile de bronzMircea Roșca / SportPictures.eu
06 Mai 2021

LNBF: Arădencele câștigă medaliile de bronz

Meciuri extrem de disputate în finalele Ligii Naționale de baschet feminin. În finala mare, disputată după sistemul „trei victorii din 5 meciuri”, Sepsi SIC Sf. Gheorghe și CSM Satu Mare au mers cap la cap în 6 dintre cele 8 sferturi ale primelor două jocuri disputate în Sepsi Arena. Campioanele s-au impus la limită în primul joc disputat ieri și nu s-au putut desprinde până la pauza mare a partidei de astăzi, dar ultimele două sferturi au fost controlate autoritar de Annemarie Godri Parău și colegele sale. Cu 2-0, Sepsi SIC privește mult mai relaxată deplasarea de la Satu Mare și va specula orice greșeală a adversarelor în următoarele două partide programate luni și marți pentru a reveni cât mai devreme cu titlul la Sfântu Gheorghe.

Medaliile de bronz ale campionatului au fost înmânate în sala Victoria din Arad, acolo unde gazdele de la FCC Baschet UAV s-au impus în ambele partide contra celor de la CSTB CSU Olimpia Brașov, în timp ce lupta pentru locul 5, jucată tot după sistemul „două victorii din trei meciuri”, CSM Târgoviște a fost superioară constănțencelor de la Phoenix CSU Simona Halep. Universitatea Cluj-Napoca a tranșat în cele două meciuri de pe teren propriu duelul cu Agronomia București pentru locul 7, nemaifiind nevoie de meciul decisiv.

Iată rezultatele înregistrate și programul următoarelor meciuri din finale:

Finala mare (se joacă după sistemul „trei victorii din 5 meciuri”)

Miercuri, 5 mai

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - CSM Satu Mare  69:68 (19:18, 12:13, 20:19, 18:18)

Joi, 6 mai

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - CSM Satu Mare  73:50 (14:12, 13:14, 20:10, 26:14)

Luni, 10 mai

CSM Satu Mare - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

Marți, 11 mai

Vineri, 14 mai

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - CSM Satu Mare

Finala mică  (se joacă după sistemul „două victorii din trei meciuri”)

FCC Baschet UAV Arad - CSTB CSU Olimpia Brașov  90:80 (22:19, 23:24, 17:18, 16:17, 12:2)

Joi, 6 mai

FCC Baschet UAV Arad - CSTB CSU Olimpia Brașov  87:73 (11:18, 26:11, 25:29, 25:15)

Locurile 5-6 (se joacă după sistemul „două victorii din trei meciuri”)

CSM Târgoviște - Phoenix CSU Simona Halep Constanța  68:57 (13:14, 19:15, 26:15, 10:13)

Joi, 6 mai

Locurile 7-8 (se joacă după sistemul „două victorii din trei meciuri”)

Universitatea Cluj-Napoca - Agronomia București  80:55 (24:19, 20:9, 19:10, 17:17)