LNB m: Emoție până în ultimele secundeBogdan Danescu / Mediafax Foto
10 Apr 2015

LNB m: Emoție până în ultimele secunde

CS Energia Tg Jiu și BCMU Pitești au oferit un meci plin de suspans spectatorilor din Sala Sporturilor din Târgu Jiu. Ocupante ale locurilor 4 și 5 la sfârșitul sezonului regulat despărțite de un singur punct, cele două formații au confirmat pronosticul de cel mai echilibrat sfert de finală.

Piteștenii au câștigat primul sfert cu o diferență de 6 puncte având în Ross (9 puncte) cel mai periculos jucător pentru gazde. Gorjenii întorc tabela în sfertul secund și trec la conducere cu 5 puncte, dar încheie la egalitate prima repriză – 34:34, iar în sfertul al treilea se văd din nou conduși cu 6 puncte. Oaspeții pierd treptat teren în ultimul sfert și Milosevic înscrie cu o aruncare de 2 puncte coșul ce aduce victoria gorjenilor.

Scorul final CS Energia Tg Jiu - BCMU Pitești 76:74 (34:34) deschide o serie de partide ce se anunță extrem de echilibrată.