LNB m: Asesoft a câștigat și meciul al doilea al finaleiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Mai 2015

LNB m: Asesoft a câștigat și meciul al doilea al finalei

CSU Asesoft Ploiești a învins-o pe BC Mureș Tg. Mureș cu scorul de 81-67 (18-21, 27-20, 22-19, 14-7), marți seara, în Sala Sporturilor ''Olimpia'' din Ploiești, în meciul al doilea al finalei Ligii Naționale de baschet masculin. Campioana conduce cu 2-0 la general, după ce a câștigat și luni, tot acasă, cu 79-70. Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide.

Ardelenii au început mai bine meciul și după primele zece minute conduceau cu 21-18, după ce au avut și 19-10 (min. 8). Ploieștenii au reușit să întoarcă scorul în sfertul al doilea, iar la jumătatea întâlnirii aveau avantaj de patru puncte, 45-41. BC Mureș, medaliată cu bronz în ediția trecută de campionat, a preluat din nou conducerea în sfertul al treilea, a avut 51-47 (23), dar gazdele au recuperat și cu zece minute înainte de final aveau 67-60. CSU a reușit să reziste ultimelor asalturi și s-a impus fără emoții, cu 81-67.

Cei mai buni de la învingători au fost lituanianul Marius Runkauskas, cu 20 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, și americanul Jonte Flowers, 18 p, 7 rec, 2 pd. De la oaspeți s-au evidențiat senegalezul Ousmane Barro, 15 p, 13 rec, 2 pd, și americanul Kyndall Dykes, 15 p, 3 rec, 1 pd.

Următoarele două partide sunt programate la Tg. Mureș, pe 24 mai și, eventual, 25 mai. Un posibil ultim meci cinci va avea loc la Ploiești, în data de 29 mai.

sursa: agerpres.ro