Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Alte sporturi
JO - Ziua 2: Rezultate remarcabile  la canotaj, înot și gimnastică artisticăCOSR.ro
25 Iul 2021

JO - Ziua 2: Rezultate remarcabile la canotaj, înot și gimnastică artistică

În cea de-a doua zi a întrecerilor olimpice de la Tokyo, considerate a fi început oficial după festivitatea de deschidere a marii competiții, reprezentanții României au obținut rezultate foarte bune la trei sporturi - canotaj, gimnastică artistică și înot.

Ziua a început cu succesele de la canotaj ale echipajelor din probele de dublu vâsle (2x) feminin și patru rame (4-) masculin care s-au calificat în bătăliile pentru podiumul olimpic.

A urmat apoi reușita gimnastei Larisa Iordache care, în ciuda probelemelor de sănătate cu care s-a confruntat în ultima vreme, a intrat cu cel de-al patrulea punctaj în finala de la bârnă.

O evoluție excelentă a avut și tânărul înotător David Popovici care s-a calificat cu al 4-lea timp în semifinalele probei masculine de 200 m liber, confirmându-și statutul de mare speranță a înotului mondial pe care și l-a câștigat la Europenele de juniori de la Roma, unde a cucerit trei tiluri continentale și  medalie de argint.
 

Toate rezultatele sportivilor români din Ziua 2 a Tokyo 2020:

Canotaj
Patru rame (4-) masculin: Mihăiță Vasile Țigănescu, Ștefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari, Mugurel Vasile Semciuc - Locul 1 - în recalificări cu timpul 6:09.72 - s-au calificat în FINALĂ

Dublu vâsle (2x) feminin: Nicoleta Ancuța Bodnar, Simona Geanina Radiș - Locul 1 - în semifinale cu timpul 7:04.31 - s-au calificat în FINALĂ

Dublu vasle (2x) masculin: Marian Florian Enache, Ioan Prundeanu - Locul 5 - în semifinale cu timpul 6:29.55 - s-au calificat în Finala B (au ieșit din lupta pentru podium)

Patru rame (4-) feminin: Roxana Iuliana Anghel, Mădălina Hegheș, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu - Locul 3 - în recalificări cu timpul 6:47.38 - s-au calificat în Finala B (au iești din lupta pentru medalii)

Fotbal
România – Coreea de Sud 0-4

Inot
200 m liber masculin: David Popovici - Locul 4 - în serii cu timpull 1:45.32 - s-a calificat în semifinale
100 m spate masculin: Robert Andrei Glință - Locul 12 - în serii cu timpul 53.67 - s-a calificat în semifinale
100 m spate masculin: Daniel Cristian Martin - Locul 38 - cu timpul 56.91

Gimnastică artistică
Bârnă feminin: Larisa Andreea Iordache - Locul 4 - cu 14,133 puncte
Individual compus feminin: Maria Larisa Holbură -  Locul 51 - cu un total de 49.166 puncte - 13.166 p – sărituri, 11.100 p – paralele inegale (locu 62), 12.700 p – bârnă (locul 35), 12.200 p – sol (loc - 51) - nu s-a calificat în nicio finală pe aparate

Baschet 3x3
Echipa feminină Claudia Monica Ćuić, Gabriela Mărginean, Ancuța Violeta Stoenescu, Sonia Ursu

ROMÂNIA - SUA 11-22
ROMÂNIA - Italia 14-22

Tenis de masă
Simplu masculin: Ovidiu George Ionescu - în Turul 2, a pierdut 1-4 (6-11,11-9, 11-13,9-11,9-11) în fața lui Gustavo TSUBOI (Brazilia)
Dublu mixt: Ovidiu George Ionescu, Bernadette Cynthia Szocs - în sferturile de finală au pierdut cu 0-4 (6-11,1-11,6-11,10-12) în fața perechii XU Xin/LIU Shiwen (China)

Judo
52 kg feminin - Andreea Ștefania Chițu - în optimi, a pierdut prin ippon în fața lui Odette GIUFFRIDA (Italia), după ce în Turul 1, a câștigat prin ippon în fața lui Thuy NGUYEN (Vietnam)

 

sursa: cosr.ro

Alte știri din Alte sporturi