Izbăvirea vine pe finalSportPictures.eu
21 Mar 2014

Izbăvirea vine pe final

Meci cu o singură direcție la Mediaș între Gaz Metan și Corona Brașov. Cei care au jucat (mai mult) au fost gazdele, cu toate că brașovenii sunt cei presați de poziția din clasament să alerge după puncte.

Ocaziile s-au înregistrat mai mult la poarta lui Marc, goalkeeper-ul brașovean reușind să păstreze tabela de marcaj imaculată până spre finalul partidei. În minutul 86 Robertson, introdus cu câteva minute înainte de inspiratul Cristi Dulca, reușește să înscrie golul izbăvirii la o fază care nu anunța nimic, dar insistența lui Florin Dan a transformat o minge ce ieșea în aut de poartă în centrare de gol pentru vârful gazdelor. Sub imperiul momentului, angajamentul lui Florin Dan a depășit limitele regulamentului și centralul George Găman i-a acordat al doilea ”galben” și l-a eliminat în prelungirile partidei.

Gaz Metan – Corona 1-0 (0-0), iar Corona, cu cele 12 puncte ale sale, nu se mai așteaptă la minuni, Gazul este în grafic și plutește ”între două ape” la mijlocul clasamentului.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristian Dulca): Pleşca – Zaharia, Frăsinescu, Mach, Buzean – Tahar, Todea – Ciprian Petre (min. 88 Djalo), Dan, Munteanu (min. 72 Llulaku) – Mărkuş (min. 79 Robertson)

Alte rezerve: Greab – Fl. Ilie, Covaciu, Avram

Corona Brașov (antrenor Ionel Gane): Marc – Burlacu, Forika, Istrofor – Vl.Munteanu, Brata (min. 73 Fl. Manea), Miranda, Pârvu (min. 89 Dedu), Neacşa – Balint (min. 82 R. Damian), Coman

Alte rezerve: Dănălache – Homei, H. Popa, Menzidov