Izbăvirea vine pe final de meciBogdan Danescu / Mediafax Foto
21 Sep 2014

Izbăvirea vine pe final de meci

După două rezultate catastrofale în care a marcat de două ori și a primit 9 goluri, Astra se prezenta în fața propriilor suporteri dornică de a șterge cu buretele prestația din cele două meciuri. De partea cealaltă, Pandurii lui Grigoraș veneau după un egal pe teren propriu contra celor de la Petrolul, dar și după victoria din deplasarea de la Mediaș.

Abia a început partida că gorjenii au și deschis scorul, aducând un murmur de dezaprobare în tribune. Momcilovic a fost cel care a trimis mingea în plasă, execuția sa cu capul către colțul lung neputând fi parată de Lung junior sau fundașii gazdelor. După un gol anulat al lui Budescu pentru hențul comis de atacantul gazdelor, Pandurii rămân în 10 în minutul 21 după cartonașul roșu văzut de Erico în urma unui atac din spate la același Budescu, rămas singur cu Stanca. Lovitura liberă acordată este executată de Budescu, dar fără efect pe tabelă, în schimb la faza următoare derulată la cealaltă poartă Mihai Roman și Nistor lovesc bara și sunt aproape de a dubla avantajul oaspeților. După două ocazii ale gazdelor, în care Laban și Rus îl întrebuințează pe Stanca, oaspeții irosesc alte două șanse prin Mihai Roman și Răduț, ultimul cu o minge trimisă în bara transversală în urma execuției unei lovituri libere.

Repriza secundă începe cu un șut al lui Budescu, dar Stanca se opune și respinge șutul celui mai dinamic jucător al gazdelor, însă nici gorjenii nu renunță la șarjele ofensive și Mihai Roman l-a întins pe Lung junior cu o lovitură de cap ce a trimis balonul sub transversală. La scurt timp după aceea, în minutul 71, Joazinho finalizează simplu în urma unui corner executat de Budescu și a unei recentrări a lui Cristescu, restabilind egalitatea. Izbăvirea vine în minutul 88, când Bukari șutează în cros și își aduce echipa în avantaj.

Se încheie Astra – Pandurii 2-1 (0-1), un meci ca o Golgotă pentru jucătorii lui Isăilă și un examen de maturitate pentru oaspeți.

Astra (antrenor Daniel Isăilă): Lung Jr - L. Rus, A. Toure, Oros (min. 59 Cristescu), Joazinho - Takayuki, Laban (min. 46 Florescu) – Enache (min. 46 Chițu), Budescu, De Amorim - Bukari

Pandurii (antrenor Petre Grigoraș): Stanca – Pleașcă (min. 61 Buleică), Paraskevas, Erico, Momcilovic - P. Anton (min. 75 Iorga), Elton - Nistor, Răduț, Nicoară (min. 65 Shalaj) - M. Roman