Indian Wells: Eliminări în primul tur de simpluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Mar 2018

Indian Wells: Eliminări în primul tur de simplu

Singurul reprezentant al României în proba de simplu a turneului BNP Paribas Open, Marius Copil a fost eliminat în turul inaugural după un meci-maraton de trei ore și 15 minute de un jucător venit din calificări, canadianul Peter Polansky clasat pe locul 134 ATP. Jucătorul nord-american s-a impus cu scorul de 7-6 (3), 6-7 (5), 7-6 (12) după ce arădeanul a salvat 7 mingi de meci în tiebreak-ul decisivului și a ratat două șanse de a închide partida în favoarea sa. Marius primește 10 puncte de clasament și un cec de 15.610 USD.

În proba de simplu feminin, Mihaela Buzărnescu a pierdut jocul disputat contra americancei Jennifer Brady, locul 86 WTA, programat pe terenul 6 al complexului Indian Wells Tennis Garden. Compatrioata noastră clasată pe locul 38 WTA a cedat după mai mult de două ore de joc cu scorul 6-3, 4-6, 2-6, punctul de inflexiune al jocului fiind break-ul cedat de la scorul de 30-30 și 4-4 în setul secund. 10 puncte de clasament și un cec de 15.610 USD reprezintă recompensa efortului depus de Mihaela, care va juca în această seară și în proba de dublu. Aici ea face pereche cu franțuzoaica Alize Cornet, ele urmând să lupte cu cehoaicele Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova, favorite numărul 6, pentru un loc în optimile de finală.