În grafic, dar ne-am jucat cu focul
05 Ian 2014

Astăzi, în Cipru, naţionala României de handbal masculin părea a avea o misiune facilă în faţa echipei gazdă, după ce arătaseră ambele formaţii în partida de la Bucureşti. În teren însă lucrurile nu au stat deloc aşa, ciprioţii, încurajaţi de un public fierbinte, oferind o replică peste aşteptări în condiţiile unui joc cu multe greşeli din partea tricolorilor.

Partida a fost extrem de echilibrată, practic s-a mers cap la cap până la sfârşitul meciului, când tricolorii au reuşit să apere avantajul de un gol şi să câştige cu scorul de 31-30 (la pauza 15-16!), după ce cu trei minute înainte de final gazdele erau in avantaj cu 30-29!

Au marcat pentru România: Talaş 5, Fenici 5, Şimicu 4, Ghiţă 4, Florea 4, Acatrinei 3, Mihalcea 2, Rotaru 2, Asoltanei 1 şi Cîmpan 1.

Următorul meci al naţionalei noastre va avea loc în compania Italiei, miercuri, 8 ianuarie, cu începere de la ora 18:00, la Bucureşti, in Sala Dinamo și în direct pe Digisport, iar derbiul grupei se va desfăşura sâmbătă 11 ianuarie în deplasarea din Slovacia.