Hochei
HSC Miercurea Ciuc pierde la limităSportPictures.eu
28 Ian 2014

HSC Miercurea Ciuc pierde la limită

După jocul bun de duminică şi victoria împotriva ocupantei locului doi în Liga Mol, HSC Miercurea Ciuc nu a mai repetat performanţa în faţa celei de a treia clasate, HC Nove Zamky şi s-a recunoscut învinsă , la limită este drept, scorul final fiind de 3-2 (pe reprize 2-0, 0-1, 1-1) pentru echipa gazdă.

Desfaşurată luni, 27 ianuarie, în Slovacia la Nove Zamky, în faţa a peste 1300 de spectatori, partida a început cum nu se putea mai bine pentru gazde, care au deschis scorul în secunda 50, marcator fiind Lubomir Hurtaj care a finalizat o combinatie rapidă, pucul trecând şi pe la Martin Frolik şi Albin Podstavek. Ciucanii nu au reuşit să echilibreze şi slovacii au punctat încă o dată până la pauză, prin Andrej Sucharda în minutul 11:59 asistat de Martin Uhnak şi Erik Caladi.

Partea a doua a adus şi revenirea celor din Miercurea Ciuc, care s-au apărat mult mai bine şi au reuşit să reducă diferenţa de pe tabelă prin Martin Kulha în minutul 24:50, după o combinaţie cu Tihamer Becze şi Zsombor Molnar. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil, scorul rămânând 2-1 pentru HC Nove Zamky.

Ultima repriză a început cu un forcing al gazdelor, care la fel ca în prima parte a jocului au reuşit să înscrie rapid, în minutul 42:07, cel care a punctat pentru 3-1 fiind Erik Caladi, asistat de Miroslav Stefanka şi de Michal Siska. Oaspeţii nu au renunţat la luptă şi au alergat după un gol care le-ar fi permis să spere în continuare, reuşind aceasta în minutul 50:04 prin Marek Curilla, după o combinaţie cu Huba Bors şi Vaclav Novak. Deşi au mai avut la dispoziţie aproape 10 minute de joc efectiv, hocheiştii din Miercurea Ciuc nu au mai înscris pentru o egalare ce i-ar fi trimis în overtime, partida fiind câştigată de HC Nove Zamky cu 3-2.

În cealaltă partidă de astăzi liderul Dab Docler a învins cu 8-3 (3-0, 2-1, 3-2) pe ultima clasată, UTE.