Hochei
HSC Miercurea Ciuc nu renunţă la semifinaleSportPictures.eu
25 Ian 2014

HSC Miercurea Ciuc nu renunţă la semifinale

Disputat vineri, 24 ianuarie, în cadrul Ligii Mol la hochei, meciul dintre formaţia locală UTE şi HSC Miercurea Ciuc părea unul facil pentru ciucani datorită poziţiei ocupate în clasament de gazde (ultimul loc, cu 6 puncte) și a pretenţiilor oaspeţilor care luptau în continuare pentru un loc calificant in semifinale.

Începutul a părut să confirme calculele hârtiei, hocheiştii din Miercurea Ciuc deschizând foarte repede scorul, în secunda 57, prin Marek Kurilla, apoi reuşind să mai puncteze de două ori în prima repriză prin acelaşi jucător Vaclav Novak în minutele 11:36 şi 14:17. Partea a doua a meciului a adus pe gheață o formaţie gazdă mult mai motivată şi atentă în apărare şi acest lucru s-a simţit şi pe tabelă, UTE reuşind să înscrie în minutul 26:52 prin Richard Reiter. Ultima repriză a adus şi emoţia în tabăra hocheiştilor de la Miercurea Ciuc care au trăit periculos din minutul 51:27, când gazdele au înscris din nou, prin David Coleman, şi s-au apropiat la un singur gol, forţând apoi pe final egalarea. În ultimele secunde maghiarii s-au aruncat cu toată echipa în atac, au scos şi portarul, însă ciucanii au rezistat, reuşind chiar să recupereze şi să înscrie prin Istvan Botond în poarta goală când mai erau 6 secunde până la fluierul final.

S-a terminat aşadar 4-2 (pe reprize 3-0, 0-1, 1-1) pentru HSC Miercurea Ciuc, care a acumulat 67 de puncte şi încă speră la un loc în faza următoare a competiţiei, aflându-se în acest moment pe locul 5 în clasament, cu un joc mai puţin disputat decât echipele de pe locurile 3 şi 4.