Hochei
HSC Miercurea Ciuc, la prima victorie în Liga Mol SportPictures.eu
27 Sep 2014

HSC Miercurea Ciuc, la prima victorie în Liga Mol

HSC Miercurea Ciuc a reușit prima sa victorie în actuala ediție a Ligii Mol la hochei pe gheață, 4-3 (3-1, 0-1, 0-1, 1-0) cu Dab.Docler, după prelungiri, sâmbătă, pe Patinoarul ''Vakar Lajos'' din Miercurea Ciuc.

Ciucanii au condus cu 3-0, prin golurile marcate de Ede Mihaly (05:27), Michal Satek (05:33) și Erik Spady (08:23), dar echipa oaspete a revenit pas cu pas și a dus meciul în prelungiri după golurile semnate de Attila Pavuk (18:48), David Szappanos (27:29) și Tamas Pozsgai (58:51). Golul victoriei echipei harghitene a fost reușit de Huba-Ferenc Bors (61:55).

În schimb, ASC Corona Brașov nu se regăsește și a fost învinsă acasă de slovacii de la HC Nové Zámky cu 7-2 (3-2, 1-0, 3-0), într-o reeditare a finalei ediției trecute a competiției. Formația de sub Tâmpa a deschis scorul prin Evgheni Pisarenko (05:38), dar apoi oaspeții au punctat de trei ori la rând, prin Albin Podstavek (09:24), fost jucător la Miercurea Ciuc, Vladimir Kames (12:22) și Marek Uram (16:24). Martin Saluga (18:37) a încercat să readucă formația brașoveană în joc, dar slovacii au mai marcat de patru ori, prin Tomas Chrenko (36:05), Martin Dubec (45:25), Juraj Faith (46:45) și Martin Frolik (56:10).

Dab.Docler a urcat pe primul loc, cu 12 puncte (5 jocuri), urmată de Miskolci Jegesmedvék, 11 p (4 j), HC Nové Zámky, 9 p (4 j), Ferencvárosi TC, 5 p (4 j), ASC Corona Brașov, 5 p (5 j), UTE, 4 p (4 j), Debreceni HK, 3 p (4 j), HSC Miercurea Ciuc, 3 p (4 j).

sursa: agerpres.ro