HCM Constanţa rămâne lider după meciul adevăruluiSportPictures.eu
05 Feb 2014

HCM Constanţa rămâne lider după meciul adevărului

Toată suflarea handbalistică din România aștepta confruntarea ce a pus faţă în faţă singurele formaţii neînvinse în această ediţie a Ligii Naţionale la handbal masculin, HCM Constanţa, campioana en-titre, şi Potaissa Turda, revelaţia ce a ţinut trează atenţia iubitorilor de handbal, bifând acelaşi parcurs ca mai titrata sa adversară.

Prima repriză a confirmat eticheta de derby, având sare şi piper, în traducere sportivă însemnând dinamism, angajament, răsturnări de situaţie şi de ce nu, egalitate, după ce gazdele păreau să fructifice avantajul terenului propriu, distantându-se la 9-3 în câteva minute jucate. A urmat apoi revenirea oaspeţilor care au reuşit 6 goluri consecutive fără să primească vreunul şi până la pauză s-a mers umăr la umăr, după 30 de minute de joc echilibrul fiind perfect, 14-14!

În partea a doua au ieşit în evidentă absenţele din lotul celor din Turda, care au resimţit din plin ,,graba’’ disputării acestei partide importante ce deschidea ,,balul’’ etapei a 16-a la doar 3 zile după un meci foarte greu, acasă, în care au avut 2 jucători eliminaţi pe final. Astfel, constănţenii au ştiut să profite de subţirimea lotului adversarilor şi să forţeze pe final, când impulsionaţi şi de minunatul public din Constanţa s-au distanţat pe tabelă, ducând scorul la un final 30-23 ce le consolidează prima poziţie în clasament.

Celelalte meciuri ale acestei etape se vor disputa în perioada 7-10 februarie, după următorul program:

07-02-2014 18:00