HCM Baia Mare se impune în derbySportPictures.eu
15 Feb 2014

HCM Baia Mare se impune în derby

Etapa a 17-a din Liga Naţională de handbal feminin şi-a consumat sâmbătă 15 februarie ultimele partide, întâlnirea dintre HCM Baia Mare (locul 1) şi HCM Roman (locul 3) ţinând capul de afiş al acestei runde. Cele două grupări erau însă despărţite de 14 puncte şi diferenţa s-a simţit pe teren, partida fiind la discreţia gazdelor, care au condus de la un capăt la altul, chiar şi la opt goluri diferenţă.

Handbalistele de la HCM Baia Mare au avut o primă parte a meciului mult mai dificilă decât se părea şi, pe fondul unui joc încâlcit în atac şi al unor intervenţii foarte bune ale portarului de la HCM Roman, Tereza Tamaş, nu au reuşit să se desprindă de adversare decât pe finalul reprizei. S-a mers cap la cap până în minutul 10, când echipa din Baia Mare a luat un avans de două goluri, apoi două minute mai târziu, baimărencele au mărit avantajul la patru goluri (8-4). Echipa din Roman a revenit însă şi s-a apropiat la un gol, 8-7 în minutul 16. Finalul de repriză le-a apartinut totuşi handbalistelor din Baia Mare, care s-au distanţat din nou, iar în minutul 30 s-a înregistrat diferenţa maximă a primei părti a jocului, 17-12.

Repriza secundă începe bine pentru băimărence, care înscriu de trei ori consecutiv, 20-12, minutul 33, însă echipa din Roman profită de atacurile gazdelor irosite preţ de 6 minute şi se apropie periculos, 21-18, minutul 41. Urmează schimbări inspirate la Baia Mare şi scorul revine la normal, în minutul 46 tabela arătând 26-20 pentru liderul clasamentului. Finalul este disputat , şi cu cinci minute înainte de încheierea partidei  scorul devine 28-26, însă oaspetele nu mai au forţa şi inspiraţia de a schimba decisiv soarta acestei confruntări, scorul final fiind HCM Baia Mare-HCM Roman 31-28 (17-12 la pauză).

În urma acestui rezultat băimărencele păstrează 5 puncte avans faţă de a doua clasată, Corona Braşov, iar HCM Roman rămâne pe locul trei, la două puncte de a patra clasată, HC Dunărea Brăila.

În celelalte partide ale rundei s-au înregistrat rezultatele:

CSM Ploieşti-HC Zalău 21-28 (15-11), echipa lui Tadici a câştigat la o diferenţă ce nu reflectă tensiunea din teren, gazdele conducând la pauză cu 15-11!

HCM Rm.Vâlcea-ASC Corona Braşov 21-24 (12-11), oaspetele au avut viaţă grea cu ocupanta ultimului loc în Liga Naţională, reuşind să se desprindă abia pe final şi să păstreze contactul cu primul loc

CSM Bucureşti-CSM Cetate Deva 25-23 (11-14), două vecine de clasament ce au oferit un joc cu răsturnări spectaculoase de scor, fetele din Deva conducând aproape întreaga partidă dar cedând în final pe fondul unei mobilizări exemplare a handbalistelor din Bucureşti

Neptun Constanţa-SCM Craiova 24-24 (13-14), o partidă echilibrată atât pe teren cât şi pe tabelă, cele două formaţii împărţindu-şi punctele şi păstrându-şi poziţiile în subsolul clasamentului, locurile 10 şi 9 după această etapă.