powered by Ariston
Greu în Liga CampionilorSportPictures.eu
16 Mar 2014

Greu în Liga Campionilor

Campiona noastră la polo, CSM Digi Oradea, a primit sîmbătă, 15 martie, vizita vicecampioanei Serbiei, Radnicki Kragujevac, într-un meci contând pentru grupa B a Ligii Campionilor; sârbii au dominat partida de la un capăt la altul şi s-au impus cu un categoric 16-6, pe reprize 6-2, 4-1, 3-1, 3-2, anunțându-se una dintre favorite la câştigarea trofeului continental.

Partida a fost echilibrată doar în primele minute, oaspeţii trecând apoi la conducere, până la pauză având deja un avans de patru goluri, 6-2. După încă o repriză diferenţa s-a mărit la 7 goluri, 10-3, sferturile următoare aparţinând tot adversarilor noştri, care nu au putut fi opriţi de defensiva orădeană.

Cu această victorie Radnicki îşi consolidează poziţia de lider al grupei, cu 21 de puncte, în timp ce CSM Digi Oradea rămâne pe ultimul loc cu un singur punct, obţinut în faţa echipei turce Galatasaray.

În următorul meci, campioana României va primi vizita sârbilor de la Partizan Belgrad, ocupanta locului 3, partida urmând a avea loc în data de 26 martie.

Componenţii celor două echipe au fost:

CSM Digi Oradea: Gojko Pjetlovic, Bogdan Cîmpianu 1 penalty, Tiberiu Negrean 2 (1 penalty), Nicolae Diaconu 1, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu, Cătălin Alexa, Vojslav Cupic 1, Andrei Creţu, Adrian Jurcă, Ramiro Georgescu, Kalman Kadar 1, Dorin Creţu. Antrenor Dorin Costraş.

Radnicki: Zdravko Radic, Nikola Bogdanovic 1, Milos Korolija 1, Srdan Vuksanovic 2, Milos, Milicic, Aleksandar Ciric, Ivan Basara, Boris Zlokovic 5, Filip Filipovic 3 ( 1 penalty), Dusan Markovic 1, Dorde Filipovic 3, Stefan Popovic. Antrenor: Uros  Stevanovic.