Golul lui Stanciu sporește speranțele SteleiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Iul 2016

Golul lui Stanciu sporește speranțele Stelei

Pe Generali Arena din Praga, Steaua a remizat cu Sparta în primul meci al turului III preliminar al UEFA Champions League. Sosită în capitala Cehiei cu un lot afectat de plecări (Varela, Chipciu), accidentări (Adi Popa) sau probleme disciplinare (Hamroun), vicecampioana a suferit la capitolul ofensiv și a scăpat victoria pe fondul lipsei de concentrare la fazele fixe.

Laurențiu Reghecampf a trimis în teren o formulă inedită de echipă cu Tudorie în flancul stâng, care a dat satisfacție în primele minute ale partidei, dar nu a dat rezultate în ultimul sfert de oră ale primei reprize.

Partida a debutat fără perioadă de tatonare și Stanciu a fost aproape de a deschide scorul în minutul 4, reluarea sa cu capul a centrării perfecte trimisă de Momcilovic fiind respinsă cu un reflex impresionant de Bicik. Gazdele au dat imediat replica și l-au încercat pe Niță cu un șut cu latul al lui Dockal, însă inițiativa aparține în continuare steliștilor, care au posesia și dau tonul jocului. Lafata ratează o ocazie imensă pentru Sparta în minutul 30, ocazie la care Niță a avut un reflex senzațional și a respins cu genunchiul. Imediat roș-albaștrii revin în atac și Stanciu șutează cu exteriorul pentru a-l scoate la rampă pe Bicik, apoi. după un corner executat de același Stanciu, Konate l-a luat în brațe pe Momcilovic și nu i-a dat drumul nici când erau întinși pe iarbă, dar arbitrul neamț Daniel Siebert a indicat reluarea partidei din colțul careului de 6 metri. Treptat apar ezitări în defensiva stelistă ce le dau curaj jucătorilor Spartei, care reușesc să deschidă scorul în minutul 35 prin Sural, atacantul ceh înălțându-se la 6 metri și reluând cu capul dintr-un buchet de jucători o centrare din corner. Imediat după aceea Aganovici ratează lovitura de cap de la limita careului mic al lui Bicik în urma centrării lui Enache, apoi cehii revin în avanposturi și presează puternic în ultimele minute ale primei reprize. Konate trimite o torpilă de la marginea careului de 16 metri, dar balonul nu prinde cadrul porții lui Niță, apoi Lafata are o nouă reluare cu capul din interiorul suprafeței de pedeapsă a Stelei.

După pauză Steaua începe mai bine și Golubovici este aproape de egalare în minutul 49, reluarea sa din prima a centrării surprinzătoare a lui Aganovici lovind plasa laterală a porții cehilor. Jocul continuă în nota de posesie superioară a steliștilor, dar și a greșelilor de arbitraj, și revine în minutul 65 cu o ocazie bună a lui Stanciu, un șut din interiorul careului trimis pe direcția lui Bicik, respins de goalkeeper-ul ceh. Decarul Stelei este din ce în ce mai prezent în atac și după ce procură pentru adversarii săi trei cartonașe galbene în 10 minute, obține o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri al cehilor pe care o transformă tot el cu o execuție magistrală la colțul scurt. Egalarea le determină pe gazde să își reconsidere atitudinea ofensivă, dar elevii lui Laurențiu Reghecampf gestionează cu maturitate minutele de final.

Se încheie Sparta Praga – Steaua 1-1 (1-0), un scor ce aprinde speranța calificării, însă meciul retur de pe Arena Națională de pe 1 august se anunță a fi unul de mare angajament.

Sparta (antrenor Zdenek Scasny): Bicik - Holek, Brabec, Kadlec - Zahustel (min. 80 Costa), Dockal, Frydek, Cermak (min. 63 Matejovsky), Konate - Sural (min. 59 Fatai), Lafata

Steaua (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Niță - Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic - Pintilii, Achim (min. 89 Dan Popescu) - Aganovic (min. 62 Sulley), Stanciu, Tudorie (min. 55 Adi Popa) - Golubovic