Goian, Bogdan Stancu și Rusescu, titulariSportPictures.eu
02 Feb 2014

Goian, Bogdan Stancu și Rusescu, titulari

În Superliga greacă s-a desfășurat etapa a 22-a, în care formația la care joacă Dorin Goian, Asteras Tripolis, a jucat în deplasare la AEL Kalloni, unde a câștigat cu un meritat 2-0 (1-0), meci în care Goian s-a descurcat perfect în apărare. Cu cele 3 puncte obținute, Asteras, deja pe loc european (5), se apropie acum la un singur punct de ocupanta locului 4, Panathinaikos, și s-a departat la 8 puncte de ocupanta locului 6.

Bogdan Stancu a marcat un gol pentru echipa sa, Genclerbirligi, în meciul din deplasare cu Akhisar din etapa a 19-a, prima a returului din Superliga Turca de Fotbal. Gencler a fost condusă încă din prima repriză, gazdele și-au mărit avantajul la două goluri în minutul 52, iar Stancu a înscris pentru 2-1 în minutul 64 și se părea că meciul este relansat. N-a fost sa fie, pentru ca Akhisar mai inscrie o dată în minutul 83 și partida ia sfârșit cu scorul de 3-1.

În etapa a 17-a din campionatul Portugaliei, Liga Sagres, echipa unde evoluează Raul Rusescu, Sporting Braga, a facut deplasarea la Belenenses, unde a fost reeditat meciul de Cupp de acum câteva zile, când Raul și colegii săi s-au impus cu un clar 5-0 și când Ruse a și marcat un gol în poarta gazdelor de azi. De această dată Belenenses s-a impus cu 2-1 (1-0), Raul al nostru n-a mai reusit mare lucru, decât… obținerea unui cartonaș galben în minutul 88.

Săpunaru, Radu Ștefan și Torje n-au evoluat pentru formațiile lor, primii doi nici pe banca de reserve n-au fost, iar Gabi Torje a fost doar rezervă pentru Espanyol în meciul pierdut cu 2-0 în fața celor de la Betis.