Gazul are randamentSportPictures.eu
19 Sep 2014

Gazul are randament

Revenirea lui Gică Hagi pe banca tehnică a Viitorului nu a fost fericită, echipa sa fiind învinsă în deplasare de Gaz Metan Mediaș.

Pe terenul ardelenilor Dan Roman a deschis scorul în minutul 12, reluând din 6 metri cu capul o centrare de pe partea stângă trimisă de Ciprian Petre. După gol, jocul a fost lipsit de ocazii de poartă, iar marile emoții le-au dat portarii. Buchta este indecis la centrarea lui Manea din minutul 29, dar reușește să îndepărteze pericolul trimițând în corner, iar Balauru iese la marginea careului mare și îi face cadou golul de 2-0 lui Figliomeni, italianul îndeplinind o simplă formalitate. Goalkeeper-ul medieșean a fost gata să-i întoarcă ”serviciul” lui Balauru în minutul 44, când comite o gafă similară cu cea de la golul 2 al coechipierilor săi.

Băieții lui Gică Hagi se apropie de gol în minutul 51 la lovitura liberă executată de Daminuță, iar în minutul 70 reușesc reducerea scorului tot după o lovitură liberă executată de Daminuță, dar scurt până la Mitrea care își prelungește ușor migea și trimite în plasă cu toată opoziția lui Buchta. Viitorul prinde aripi, dar pe fondul încercărilor de egalare ale oaspeților, Gaz Metan lovește decisiv în minutul 85 grație unei acțiuni personale a lui Ciprian Petre, încheiată cu un șut la vinclu la colțul lung, fără speranță pentru Balauru.

Se încheie Gaz Metan – Viitorul 3-1 (2-0), iar gazdele urcă pe locul 8 al clasamentului, în timp ce constănțenii nu reușesc să lege două rezultate pozitive.

Gaz Metan (antrenor Cristi Dulca): Buchta - Creţu, Mujdragici, Muth, Buzean - Cristea, Tahar (min. 75 Florin Dan) - R. Avram (min. 64 Llulaku), Figliomeni (min. 76 Buziuc), C. Petre - D. Roman

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Balauru - C. Manea, Daminuţă (min. 77 Mărkuș), Mamele, Mitrea - Pană, Nedelcu (min. 66 Bonila), Benzar – Neacşa (min. 66 Angelkovici), Fl. Tănase, Mitriţă