Gazdele au aruncat primul zar al victorieiBogdan Danescu / Mediafax Foto
03 Apr 2014

Gazdele au aruncat primul zar al victoriei

Miercuri, 2 aprilie, în play-off-ul feminin al Ligii Naţionale de Baschet, s-au disputat meciurile-tur din sferturile de finală. Gazdele au învins pe linie şi la scoruri care le transformă în favorite la semifinalele pentru locurile 1-4.

Primul sfert de la Târgovişte a fost dominat pe tabelă de braşovence, care au condus în cele zece minute şi la 1 punct (1-2), şi la 11 puncte (12-23). Revenirea la diferenţa minimă a fost obţinută de Stoenescu cu 3 puncte în ultimele secunde. În secvenţa a doua, se schimbă sensul dominării, mai ales datorită celor 4 coşuri de 3 puncte marcate de Stoenescu. La pauză, era 49-37.

Repriza a doua a fost strict a gazdelor, care nu au mai fost ajunse din urmă. Cu această victorie, un zar a fost aruncat pentru trecerea în semifinale.

• CS Municipal Târgovişte – Olimpia CSU Braşov 79 – 64 (22-23, 27-14, 15-13, 15-14)

Ancuţa Stoenescu cu 24 de puncte (8 aruncări de 3 puncte!) şi Givens cu 20 de puncte (40 de minute jucate) au fost artileria grea pentru CSM. De la Olimpia, am remarcat prestaţia bună de sub panou pentru Kovacevik cu 21 de puncte (39:28 minute jucate) şi Sonia Ursu cu 17 puncte.

“Favorita numărul doi”, formaţia din Alba Iulia, s-a impus lejer acasă în faţa sătmărencelor.

• CS Univ. Alba Iulia – CS Municipal Satu Mare 81 – 55 (26-15, 17-15, 14-10, 24-15)

Oaspetele au rezistat doar 8 minute, timp în care au condus cu primul coş al meciului (0-2) sau au reuşit egalări de scurtă durată (4-4, 10-10). În ultimele 2 minute din primul sfert, unversitarele au creat prima diferenţă semnificativă de 11 puncte (26-15). Mai departe, a fost un tur de forţă al gazdelor, victoria devenind clară cu fiecare atac reuşit. Returul poate fi unul de orgoliu pentru “nordice”.

La eficienţă maximă, să le notăm pe Reed cu 15 puncte de la Universitatea şi pe Hope cu 16 puncte de la CSM.

La Sfântu Gheorghe, jocul s-a scris pe tabelă în cele zece minute de debut, gazdele pierzându-le pe drum pe vizitatoare, dar câştigând astfel nu doar partida, ci şi calificarea mai departe, chiar dacă în istoria directă Sepsi a pierdut la Alexandria în etapa a 2-a (40-52).

• ACS Sepsi SIC – CSBT Alexandria 83 – 54 (33-11, 19-18, 14-9, 17-16)

S-au remarcat de la ACS Sepsi: Loyd cu 19 puncte şi Watson cu 18 puncte. De la CSBT, Principe şi Sipos cu câte 16 puncte.

Prima întâlinire a fost cea de la Arad, din 1 aprilie:

• Universitatea Goldiş Arad – BCM Danzio Timişoara 76 – 40 (28-11, 20-6, 11-8, 17-15)