Liga 2: Gaz Metan și Rapid revin în pozițiile de liderRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Mai 2016

Liga 2: Gaz Metan și Rapid revin în pozițiile de lider

Rezultatele consemnate în etapa a 7-a a play-off-ului și a 6-a a play-out-ului Ligii 2 nu au venit să lămurească apele în clasamente. În deplasarea de la Bacău, Dunărea Călărași a făcut un pas greșit și le-a permis giuleștenilor să preia din nou conducerea clasamentului. Călărășenii au trăit un sfert de oră cu speranța victoriei după ce au egalat în minutul 75. Elevii lui Dan Alexa s-au impus în arena de sub podul Grant în fața Daciei Unirea Brăila cu un gol marcat de Robuste în minutul 3 al partidei și sunt acum pe primul loc cu două puncte în fața Dunării. În cea de-a treia partidă ale zilei, Farul a arătat încă o dată că știe să joace mai bine în deplasare, Pătulea semnând o nouă ”dublă” la fel ca și colegul său Tigoianu.

La retrogradare, Ceahlăul a rămas doar o amintire, echipa de sub Pietricica fiind exclusă din campionat după ce astăzi nu s-a prezentat la partida cu CS Balotești. Neprogramată miercuri în etapa intermediară pentru neplata baremului arbitrilor, Ceahlăul a reușit să își plătească datoriile, dar nu a mai avut fonduri pentru asigurarea deplasării, acest lucru atrăgând a doua abatere și implicit excluderea din campionat. Toate rezultatele din play-out ale echipei vor fi omologate cu 0-3, singurul efect fiind doar la capitolul golaveraj. Într-o deplasare scurtă, Bucovina a pierdut războiul fratricid cu Rapid CFR Suceava, iar în Crâng Gloria a trecut la limită de bercenari.

Seria I, play-off

SC Bacău - Dunărea Călărași  1-1 (0-0)

Academica Clinceni - Farul Constanța  2-5 (2-2)

Rapid București - Dacia Unirea Brăila  1-0 (1-0)

Seria I, play-out

Rapid CFR Suceava - Bucovina Pojorâta  3-1 (3-1)

Gloria Buzău - ACS Berceni  2-1 (0-1)

CS Balotești - Ceahlăul Piatra Neamț  3-0 la masa verde”

În play-off-ul seriei a II-a s-a disputat un singur meci, în urma căruia Gaz Metan a pus capăt seriei de înfrângeri și după victoria categorică cu UTA Bătrâna Doamnă și-a detronat adversara directă pentru a reveni pe prima poziție cu trei etape înainte de finalul campionatului. Mâine, la Mioveni are loc un meci decisiv pentru Chindia, care este obligată să învingă pentru a rămâne în cursa pentru promovarea directă.

În play-out rezultatele de astăzi au complicat situația în clasament, primele patru echipe din ierarhie fiind întinse pe distanța a trei puncte. ”Șepcile roșii” au obținut o victorie muncită în fața vâlcenilor, cu un gol înscris în minutul 81 de Hîmpea, însă rămân pe loc de retrogradare directă. Programul până la sfârșitul campionatului include trei deplasări, la Reșița, Pâncota și Tărlungeni, și un meci de foc cu Olimpia la Cluj, ei trebuind să se autodepășească pentru a spera la un nou sezon în Liga 2. Cu două goluri marcate în minutele 88 și 94, Șoimii Pâncota a evitat o înfrângere pe teren propriu și i-a scos practic din ecuația salvării de la retrogradare pe cei din Tărlungeni.

Seria a II-a, play-off

Gaz Metan Mediaș - UTA Bătrâna Doamnă  4-0 (2-0)

Duminică, 15 mai, vor avea loc partidele FCM Baia Mare - FC Braşov și CS Mioveni - Chindia Târgoviște.