Liga 1: Gaz Metan pleacă cu punct din GruiaMircea Rosca / SportPictures.eu
26 Sep 2016

Liga 1: Gaz Metan pleacă cu punct din Gruia

Nimic nu e mai greu decât meciul de după o victorie importantă. S-a dovedit și în această seară la întâlnirea din Gruia dintre CFR Cluj și Gaz Metan Mediaș, prima pentru clujeni după succesul repurtat în fața Stelei. Elevii lui Pustai au dovedit că aerul Clujului le priește și au plecat cu un punct după un singur șut trimis pe spațiul porții lui Mincă, în timp ce gazdele au ratat ocazii imense și au înscris din penalty.

După ce Bud nu a putut să împingă balonul în plasă din 2 metri în minutul 36, iar patru minute mai târziu Juan Carlos Ruiz șutează din prima peste transversala porții lui Pleșca, cu un minut înainte de finalul primei reprize oaspeții deschid scorul prin Llullaku, apărut oportun în centrul careului, la 12 metri, pentru a relua cu efect la colțul din stânga portarului. Albanezul și-a trecut în cont al optulea gol în cele 10 etape scurse de la începutul campionatului și a trecut în poziția de lider în clasamentul golgheterilor.

Gazdele au egalat în minutul 59 prin Nascimento, care a transformat un penalty acordat pentru hențul lui Trtovac, apoi Omrani a fost aproape de a-și pune echipa în avantaj cu un șut cu efect, dar care s-a dus direct în brațele lui Pleșca. Bomba lui Laurențiu Rus mângâie bara din dreapta porții medieșene în minutul 76, Larie trimite cu capul peste poartă în urma unui corner trei minute mai târziu, Păun încearcă un șut sub transversală, dar pe direcția lui Pleșca, în minutul 83, iar Nouvier trimite din întoarcere puțin pe lângă în ultimul minut al partidei.

S-a încheiat CFR Cluj – Gaz Metan 1-1 (0-1), oaspeții reușind să urce pe locul 7 și să mențină ecartul de două puncte față de echipa clujeană.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Mincă - Tînc (min. 46 Al. Chiriţă), Larie, Horj, Peteleu - Rus, Nascimento - Sorsa (min. 71 Păun), Juan Carlos Ruiz (min. 46 Omrani), Nouvier - Bud

Gaz Metan Mediaş (antrenor Cristian Pustai): Pleşca - Creţu, Trtovac, Buzean, Rugasevic - Danci, Cristea - Romeo, Bic (min. 64 Al. Munteanu), Llullaku (min. 86 Axente) - Gavra (min. 75 Eric)