Gala Laureaților CSA Steauacsasteaua.ro
27 Dec 2016

Gala Laureaților CSA Steaua

Cei mai valoroși sportivi ai Clubului Sportiv al Armatei „Steaua București” au fost premiați în cadrul Galei Laureaților 2016. La evenimentul găzduit de Ministerul Apărării Naționale, amfitrionul a fost Mihnea Motoc, ministrul Apărării Naționale. La deschiderea galei au fost prezenți seful Statului Major General Nicolae Ciucă, președintele C.S.A. „Steaua București” Cristian Petrea, secretarul general al Comitetului Olimpic și Sportiv Român George Boroi, președintele COSR Mihai Covaliu și Narcisa Lecușanu, secretar de stat în Ministerul Tineretului şi Sportului.

Evenimentul i-a avut în prim-plan pe cei mai performanți sportivi steliști, care au obținut rezultate remarcabile în anul 2016. Titlul de „Juniorul Anului” i-a revenit halterofilei Sorina Hulpan, triplă medaliată cu aur la categoria 63 kg în cadrul Campionatul European. Premiul pentru „Echipa Anului” a fost acordat reprezentativei de polo masculin, campioană națională și medaliată cu argint la Cupa României. Echipa a fost reprezentată la festivitate de către căpitanul ei, Mihai Dăgușin. George Epurescu a fost desemnat „Antrenorul Anului” pentru contribuția importantă adusă la cucerirea titlului olimpic de către echipa de spadă feminin.

A urmat premierea sportivilor steliști care ne-au reprezentat cu cinste la Campionatele Europene și Mondiale. Alina Vuc a fost desemnată „Laureat al Anului” pentru titlul de campioană mondială militară la lupte libere, categoria 48 kg. Bianca Răzor a fost premiată pentru contribuția adusă la succesul ștafetei feminine de 4×400 m, medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale de sală. Medaliat cu bronz atât la Campionatele Europene, cât și la Campionatele Mondiale, Alin Badea a fost recompensat pentru performanțele obținute alături de echipa masculină de sabie a României.

A urmat prezentarea sportivilor care au obținut rezultate deosebite la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Gimnastica masculină românească a supraviețuit în anul 2016 grație unui gimnast stelist. La 35 de ani, Marian Drăgulescu a câștigat două medalii de argint la Campionatele Europene, iar la Rio doar regulamentul l-a împiedicat să urce pe podium, deși a avut aceeași medie cu cea a medaliatului cu bronz.

Barca amiral a sportului românesc a făcut o surpriză frumoasă la Rio, „alunecând” până pe podiumul olimpic, la un cioc de medalia de argint. Trei dintre componentele echipajului medaliat cu bronz sunt stelistele Iuliana Popa, Laura Oprea și Roxana Cogianu.

După 24 de ani, luptele românești au revenit pe podiumul olimpic în 2016 prin Albert Saritov, medaliat cu bronz la Rio.

Singurele campioane olimpice pentru sportul românesc în 2016 sunt reprezentantele Stelei. Simona Gherman, Simona Pop și Ana Maria Popescu sunt trei femei de succes care ne-au făcut să ne simțim mândri că suntem români. Echipa de spadă feminin a fost reprezentată astăzi de Ana Maria Popescu. Invitată să adreseze câteva cuvinte în numele sportivilor laureați, campioana olimpică a mulțumit tuturor celor implicați care au făcut posibile aceste rezultate.

„Mă bucur să văd că tradiția merge mai departe, ne întâlnim aici an de an. Mă bucur înca și mai mult să spun că la finalul acestui an, deși a fost unul foarte greu, datorită rezultatelor noastre, vă pot transmite că misiunea a fost îndeplinită domnule ministru”, a declarat Ana Maria Popescu.

sursa: csasteaua.ro