Frenezia meciurilor amicale continuă!SportPictures.eu
06 Feb 2014

Frenezia meciurilor amicale continuă!

Echipe mari, echipe mai mici ale campionatului nostru, toate și-au mutat cartierul general în Spania sau Antalya pentru stagii de pregătire și la 2-3 zile susțin meciuri de verificare.

Sageata Navodari a jucat miercuri in compania georgienilor de la Dila Gori si a castigat impotriva acestora cu scorul de 1-0, gol marcat de Tigoianu in minutul 75.

Cătălin Anghel, antrenorul dobrogenilor, a introdus în teren următoarea echipă:
Băican - Filip, Mera, Borja, Lupu - Muzac, Vieru - Chiacu, Iordache, Tigoianu - S. Chiţu. În partea a doua au mai jucat: Popa, Pană, Achim, Vezan şi Deletici.

Săgeata Năvodari va disputa vineri ultimul meci amical din Antalya, împotriva formaţiei FC Minsk din Belarus.

--------------------------------------------------

Tot miercuri, FC Viitorul Constanța a înregistrat un success notabil, învingând cunoscuta formaţie cehă Slavia Praga cu 1-0, într-un meci amical din cadrul stagiului de pregătire din Antalya. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Romario Benzar, în minutul 48.
A fost cadoul perfect pentru patronul echipei, Gică Hagi, care ieri a implinit 49 de ani.
FC Viitorul va susţine sâmbătă următorul amical din Antalya, împotriva echipei cehe Banik Ostrava.

-----------------------------------------------------

FC Botoşani a disputat și ea primul meci în Antalya în compania cehilor de la Vysocina Jihlava, în fața cărora a cedat cu scorul de 0-2. Golurile au fost marcate de Karlik 2 şi Mesanovic 13.

Leo Grozavu a aliniat la start urmatoarea echipa:

Lazăr - Patache, Ursu, Tincu, Acsinte - Ghinga, Codoban, Vaşvari - Fulop, Vertelis, Cârjan.
Botoşănenii vor juca vineri în compania echipei maghiare Diosgysri.

Aflată în stagiu de pregătire în Antalya, Universitatea Cluj a jucat miercuri cu formaţia Kairat Almaty din Kazahstan, în fața căreia a pierdut cu scorul de 1-2. Pentru clujeni a marcat Tîrnacop, în minutul 75.

Mihai Teja, antrenorul “șepcilor rosii”, a aliniat la startul partidei următorul “11”:

Niculescu - Ciupe, Abrudan, Rada, Tîrnacop - Bucşa, Kovacs - Boutadjine, Boboc, Borza - Lemnaru. Au mai jucat, Dolha, Ninu, Lungu, Calcan şi Machado.