Fatai face diferențaSportPictures.eu
16 Aug 2014

Fatai face diferența

Astra a revenit pe teren propriu după înfrângerea din deplasarea de la Botoșani, decisă să nu mai facă niciun pas greșit în cursa pentru titlu. De partea cealaltă, CSMS Iași încerca să se regăsească după ce a fost surclasată în Copou de Petrolul.

Gazdele au avut prima mare ocazie în minutul 3 când, după un corner de pe partea stângă, balonul ajunge la Morais, nemarcat în centrul careului, însă reluarea acestuia este respinsă de pe linia porții de Munteanu. Golul nu întârzie să apară: în minutul 16 mingea ajunge la Fatai, cu spatele la poartă la limita careului ieșean și cu un fundaș advers ce îl marca strâns, iar vârful giurgiuvenilor întoarce pentru Takayuki, care șutează perfect în dreapta lui Caparco, rămas fără replică. Ieșenii dau replica prin Pălimaru, a cărui lovitură de cap este respinsă în bară de Lung junior, în timp ce la poarta cealaltă Fatai trimite tot cu capul, dar Caparco reține. În minutul 39, Fatai își trece numele pe lista marcatorilor după o pătrundere pe partea stângă în careul ieșean și un șut la colțul lung.

În mecanismul ieșenilor începe să își facă simțită prezența Wesley, brazilianul construind prima ocazie a oaspeților din cea de-a doua repriză, încheiată cu șutul peste poartă al lui Dedu. Caparco scapă cu fața curată după ce Fatai ratează un lob din apropiere, iar ratarea se răzbună la cealaltă poartă. După o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă a atacului ieșean, Wesley prelungește cu capul pe spate, iar balonul ajunge la Munteanu, care reia în plasă. Era minutul 64 și se părea că lucrurile se complică pentru gazde, dar ocaziile nu mai apar, Astra gestionând eficient cursul jocului.

Se încheie Astra – CSMS Iași 2-1 (2-0) după un meci în care ieșenii nu au jucat rău, dar au plătit tribut unor momente de neatenție.

Astra (antrenor Daniel Isăilă): S. Lung jr. - Pliatsikas, Ben Youssef, V. Găman (min. 67 Oros), J. Morais - Yahaya, Takayuki - G. Enache, Cristescu (min. 68 Alibec), De Amorim (min. 83 Rus) - Fatai

CSMS Iaşi (antrenor Marius Lăcătuș): Caparco - I. Voicu, Ov. Mihalache, L. Munteanu, Vladu - Al. Creţu (min. 46 Novac), Olah (min. 46 Dedu), Bosoi, Ciucur (min. 74 Călugăru) - Wesley, Pălimaru