Fără emoții pentru returRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Iul 2019

Fără emoții pentru retur

FCSB a luat o opțiune clară pentru calificarea în turul 3 preliminar al Europa League după ce s-a impus cu 3-0 în deplasarea de la Erevan cu Alashkert.

Echipa armeană a avut ocaziile primei reprize, dar portarul Vlad le-a refuzat golul în două rânduri. În minutul 14 goalkeeper-ul roș-albaștrilor a respins în transversală șutul lui Nenadovic de la limita careului de 16 metri, apoi în minutul 39 a trimis un corner execuția lui Sekulic dintr-o poziție similară.

După pauză ostilitățile au fost controlate de cei de la FCSB, elevii lui Bogdan Andone primind o mână de ajutor din partea adversarilor pentru a schimba pentru prima dată tabela. O ieșire hazardată a portarului Cancarevic s-a încheiat cu o minge boxată greșit și ajunsă la Florin Tănase, cel care a trimis-o simplu cu latul în plasa porții. Era minutul 60, iar opt minute mai târziu Iulian Cristea a plasat o lovitură de cap ce l-a învins pentru a doua oară pe Cancarevic în urma unei centrări din lovitură liberă de pe partea dreaptă executată de Vînă. Coman a schimbat pentru ultima dată tabela cu un șut din voleu de la 14 metri și FCSB revine în țară cu biletele pentru manșa următoare, în care cel mai probabil îi va întâlni pe kazahii de la FC Ordabasy Shymkent.

Alashkert - FCSB 0-3 (0-0)

Au marcat: Fl. Tănase (min. 60), I. Cristea (min. 68), Fl. Coman (min. 82)

Alashkert (antrenor Abraham Khashmanyan): Cancarevic - Mkoyan, Ishkhanyan, T. Voskanyan, Daghbashyan - Hayrapetyan, Sekulic (min. 65 Marmentini), A. Grigoryan - Andrade, Tankov (min. 55 Ghadimyan), Nenadovic (min. 72 Pogosyan)

FCSB (antrenor Bogdan Andone): Vlad - Ov. Popescu, I. Cristea, Planic, L. Filip - Vînă, Nedelcu, Fl. Tănase - Man (min. 77 Salomao), Hora (min. 46 Oaidă), Fl. Coman (min. 90 Perianu)