Juniori
FOTE 2015: Rezultate modeste pentru români în prima zi de competițieBogdan Iordache / Mediafax Foto
26 Ian 2015

FOTE 2015: Rezultate modeste pentru români în prima zi de competiție

Flavius Andrei Luca, clasat pe locul 18 (din tot atâția concurenți), după programul scurt în concursul masculin de patinaj artistic, cu 24,70 puncte, a obținut cea mai bună clasare dintre sportivii români, luni, în prima zi de competiție la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, ediția de iarnă, la Vorarlberg (Austria) și Liechtenstein.

La feminin, Zselyke Kenez a fost antepenultima - locul 28, cu 27,38 puncte.

În proba masculină de slalom uriaș, Thomas Andrei Cojanu s-a clasat pe locul 58, cu timpul 1 min 54 sec 93/100 (58 sec 97/100, în prima manșă, 55 sec 96/100 în manșa a doua), în timp ce Alin Victor Tulburean nu a reușit să termine manșa secundă.

La schi fond, stil clasic 10 km, Raul Mihai Popa s-a clasat pe locul 47, cu timpul de 30 min 12 sec 2/10, Sandor Gyorgy a terminat pe 60, în 31 min 07 sec 3/10, iar Nicolae Răzvan a ocupat locul 75, în 32 min 46 sec 4/10.

În proba feminină de 7,5 km, Nicoleta Luciana Sovarschi a terminat pe locul 41, în 26 min 58 sec 9/10, iar Bernedette Kacso a ocupat poziția a 46-a, în 27 min 08 sec 1/10.

La snowboard cross, Zoltan Reisz a ocupat locul 25, fiind eliminat în optimi.

România participă cu un lot de 25 de sportivi la competiția care se încheie pe 30 ianuarie.

Startul celei de a 12-a ediții de iarnă a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), organizată în premieră de doua națiuni, a fost dat, duminică seara, de Heinz Fischer, președintele Austriei, și de Alois, prințul regent al principatului Liechtenstein, în cadrul unei festivități de deschidere originale, găzduită de arena de sărituri cu schiurile Montafon Nordic, din Tschagguns (Austria).

Printre cele 45 de reprezentative ale țărilor prezente la FOTE care au defilat potrivit ritualului olimpic s-a aflat și delegația României, în frunte cu schioarea alpină Andra Corinne Ghislaine Caill, desemnata purtătoarea de drapel, precizează COSR.

sursa: agerpres.ro