FIBA Europe Cup: Victorie mare pentru clujeniFlaviu Buboi / SportPictures.eu
08 Ian 2020

FIBA Europe Cup: Victorie mare pentru clujeni

Rezultate diferite pentru cele două echipe românești în etapa a 3-a a grupei J din Top 16 a FIBA Europe Cup. În al doilea meci disputat pe teren propriu în această fază a competiției, campioana CSM CSU Oradea a cedat fără drept de apel, scor 73:89 (17:21, 17:25, 22:18, 17:25) în duelul cu echipa Tsmoki Minsk din capitala Belarusului. Oaspeții au controlat prima jumătate a partidei disputată în arena ”Antonio Alexe” și și-au asigurat un avans consistent pe care l-au gestionat inteligent în partea a doua a jocului. Oaspeții s-au impus datorită prestației foarte bune a lui Rob Lowery (21 de puncte) și a lui Alex Gavrilovic (20 de puncte), replica orădenilor fiind susținută de evoluția lui Sean Barnette, autor a 18 puncte.

Peste două săptămâni, pe 22 ianuarie ”leii” vor disputa al treilea și ultimul meci pe teren propriu contra clujenilor de la U-Banca Transilvania, formația condusă de Mihai Silvășan obținând victoria astăzi în deplasarea din Israel în care a dat replica formației Ironi Ness Ziona. La capătul unui meci de luptă decis în ultimul minut, clujenii s-au impus cu scorul de 81:84 (16:21, 26:17, 21:23, 18:23) și urcă pe locul secund în ierarhia grupei. Clujenii au ținut aproape de echipa gazdă și în ultimul minut au revenit de la -3, 81:78, pentru a se impune după un layup al lui Tarolis și câte două libere transformate de Planinic și Kerron Johnson. De altfel, Darko Planinic a fost și MVP-ul partidei cu 23 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive. O victorie peste două săptămâni pe terenul rivalilor orădeni i-ar aduce pe clujeni la un pas de calificarea în sferturile de finală, ținând cont că ultimele două partide ale grupei le vor disputa pe teren propriu.

Clasamentul grupei J arată astfel:

1. Tsmoki Minsk                                3              2              1              242:233                 5

2. U-Banca Transilvania Cluj               3              2              1              241:235                 5

3. Ironi Ness Ziona                            3              1              2              245:245                 4

4. CSM CSU Oradea                         3              1              2              235:250                 4