FIBA Europe Cup: N-au spart gheața nici în etapa a douaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Oct 2018

FIBA Europe Cup: N-au spart gheața nici în etapa a doua

Steaua București și CSM CSU Oradea au înregistrat înfrângeri și în meciurile cu numărul 2 din faza grupelor FIBA Europe Cup.

Pe teren propriu, Steaua a fost întrecută de kosovarii de la Z Mobile Prishtina și misiunea lor în grupa E devine imposibilă. Jucătorii pregătiți de Sasa Ocokoljic au început bine și au condus pe parcursul primului sfert, dar oaspeții din Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” au reușit să revină în cel de-al doilea pe fondul scăderii nivelului de joc al jucătorilor roș-albaștri și să intre la pauza mare cu +7 pe tabelă.

Un sfert promițător al lui Spencer, Malesevic și colegii lor au readus speranțele suporterilor steliști, care își vedeau favoriții în avantaj de 3 puncte la intrarea în ultimele 10 minute. Spre dezamăgirea lor, aceștia au dispărut din nou din joc și le-au permis adversarilor să înscrie 33 de puncte în sfertul 4. Chiar dacă au egalat la 81 cu 37 de secunde înaintea ultimei sirene, un turnover al lui Vlahovic a oferit oaspeților ocazia de a se distanța la 4 puncte, apoi faulturile lui Spencer și același Vlahovic au parafat victoria oaspeților.

Steaua - Z Mobile Prishtina 81:87 (21:19, 15:24, 21:11, 24:33) și steliștii speră acum să obțină prima victorie în meciul de peste o săptămână din Ucraina de pe terenul celor de la Cherkaski Mavpy, echipă care a pierdut astăzi cu 77:106 jocul de pe teren propriu cu Bakken Bears.

În grupa A, CSM CSU Oradea nu a putut emite pretenții pe terenul celor de la ZZ Leiden. Olandezii au fost net superiori pe parcursul celor patru sferturi și au cedat inițiativa în ultimul sfert, atunci când avantajul pe tabelă era consistent, +20, 71:51. Elevii lui Cristian Achim au fost învinși în cele din urmă cu scorul de 90:76 (22:20, 22:18, 25:13, 21:25) și ocupă ultimul loc al grupei fără nicio victorie după ce turcii de la Sakarya BSB s-au impus surprinzător pe terenul nemților de la s.Oliver Würzburg cu 79:69. Etapa viitoare orădenii primesc în arena ”Antonio Alexe” vizita echipei turcești într-un meci ce se anunță a fi unul foarte încins.