FIBA Europe Cup: ”Leii” obțin singurul succes tricolor al etapeiValentin Macrea / SportPictures.eu
06 Nov 2019

FIBA Europe Cup: ”Leii” obțin singurul succes tricolor al etapei

Turul fazei grupelor FIBA Europe Cup s-a încheiat astăzi odată cu partidele rundei cu numărul 3.

U-Banca Transilvania Cluj a suferit prima înfrângere în grupa G, elevii lui Mihai Silvășan cedând în Rusia, la Krasnoyarsk în fața celor de la Enisey. Gazdele s-au impus cu scorul de 97:87 (25:19, 29:23, 23:25, 20:20) și au preluat șefia grupei, una foarte echilibrată la finalul celor trei runde ale turului.

Kerron Johnson a dus greul partidei pentru clujeni cu cele 26 de puncte înscrise și 5 pase decisive, fiind urmat de Darko Planinic cu 22 de puncte și 3 recuperări.

Miercurea viitoare U-Banca Transilvania Cluj primește vizita suedezilor de la Sodertalje Kings, formație pe care a învins-o în prima etapă în deplasare cu 86:80.

În meciurile disputate în grupa D a competiției CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu au obținut rezultate diametral opuse. Sibienii au cedat la o posesie, scor 81:83 (22:29, 22:19, 14:18, 23:17) partida cu Bahcesehir College, formația turcească lăsând impresia celor prezenți în sala Transilvania că are și o rezervă de resurse. De la jumătatea primului sfert oaspeții au trecut la cârma partidei și au condus chiar cu 12 puncte pe tabelă, 49:61, la jumătatea sfertului cu numărul 3, iar în ultimele 3 minute au redus motoarele și le-au permis sibienilor să se apropie de la -11, 68:79, la doar două puncte cu tripla lui Philmore.

Isaiah Philmore a fost și cel mai bun component al echipei ”vulturilor” în această seară cu 20 de puncte, 5 recuperări și 3 assist-uri, cu o eficiență egală cu a lui Randal Falker, autor a 15 puncte, 12 recuperări și 2 pase decisive.

Miercurea viitoare sibienii vor juca din nou pe teren propriu și vor încerca să-și ia revanșa pentru înfrângerea în prelungiri din prima etapă din arena ”Antonio Alexe”.

Spre deosebire de ei, campioana CSM CSU Oradea a obținut o victorie lejeră pe terenul elvețienilor de la Fribourg Olympic, pe care i-a învins cu 79:60 (24:22, 18:13, 20:14, 17:11).

”Leii” au avut permanent sub control cursul jocului și cu Kristopher Richard ”în mână”, randament de 64%, 7 din 11 la aruncări, au mărșăluit către cea de-a treia victorie în grupă, randament maxim.