FIBA Europe Cup: Înfrângere usturătoare pentru mureșeniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Dec 2016

FIBA Europe Cup: Înfrângere usturătoare pentru mureșeni

BC Mureș Târgu Mureș a debutat aseară în grupa K a fazei a doua a FIBA Europe Cup într-o deplasare ce le va lăsa amintiri neplăcute. Mureșenii s-au deplasat în estul Franței, la Chalon sur Saone, un oraș din Bourgogne, unde echipa locală Elon Chalon, ocupanta locului secund în campionatul din Hexagon, le-a administrat o înfrângere la 36 de puncte diferență, 101:65.

Elevii lui Barnabas Szaszgaspar au ratat foarte mult la aruncările de 3 puncte, înregistrând un procentaj de 20%, doar 6 dintre cele 30 de aruncări fiind transformate. Practic, în doar un sfert al jocului, cel de-al doilea, ei au fost superiori cu 8 puncte 20:12, în rest gazdele au controlat autoritar – 24:12 în primul sfert, 26:13 în al treilea, cel în care s-a jucat soarta meciului, și un catastrofal 39:20 în ultimele 10 minute.

Următoarea partidă a mureșenilor se va disputa pe teren propriu miercuri, 21 decembrie, cu Gaziantep. Turcii joacă în această seară în celălalt meci al grupei contra suedezilor de la Södertälje Kings.

Tot cu stângul au debutat și baschetbaliștii de la U-Banca Transilvania Cluj, învinși în deplasare în prima etapă a grupei O de Alba Fehervar, scor 92:83 în favoarea echipei maghiare. Cu două minute și 47 de secunde înainte de finalul partidei jucătorii pregătiți de Mihai Silvășan erau la o posesie în spatele gazdelor 80:78, dar finalul le-a aparținut acestora din urmă. În celălalt meci al grupei Pau-Lacq-Orthez (Franța) – BK Pardubice (Cehia) 101:66, francezii urmând să fie următoarii adversari ai clujenilor marți, 20 decembrie, în Polivalenta de sub Feleac.