FIBA Europe Cup: Clujenii se califică în sferturile de finalăFlaviu Buboi / SportPictures.eu
05 Feb 2020

FIBA Europe Cup: Clujenii se califică în sferturile de finală

În meciul decisiv pentru accederea în sferturile de finală ale FIBA Europe Cup, U-Banca Transilvania a învins la Cluj formația Ironi Ness Ziona cu scorul de 82:71 (24:20, 15:21, 25:18, 18:12) și a încheiat pe locul secund grupa J din faza a doua a competiției.

Partida s-a disputat într-o notă de echilibru timp de trei sferturi din ea, ultimele 10 minute fiind decisive pentru victoria și calificarea elevilor lui Mihai Silvășan. Darko Planinic, cu 15 puncte și 9 recuperări, și Donatas Tarolis, cu 15 puncte și 8 recuperări, au fost jucătorii-cheie ai formației clujene care putea termina chiar și pe prima poziție în grupă dacă CSM CSU Oradea ar fi reușit să provoace surpriza în deplasarea din Belarus în care au jucat pe terenul celor de la Tsmoki Minsk.

Orădenii au fost aproape de victorie și au condus până în ultima secundă a timpului regulamentar, dar o aruncare de 3 puncte reușită de Maksim Salash a egalat tabela la 57:57 și a dus meciul în prelungiri. Aici ”leii” s-au distanțat la 5 puncte, 57:62, dar gazdele au punctat pe bandă rulantă și până la final i-au blocat pe orădeni, scorul final fiind 68:62 (18:11, 20:13, 9:20, 10:13, 11:5). Cu această înfrângere, orădenii au terminat grupa cu doar două victorii și au ocupat ultimul loc în ierarhie.

Clasamentul final al grupei J arată astfel:

1. Tsmoki Minsk                          6              4              2              481:446                 10

2. U-Banca Transilvania Cluj         6              4              2              474:460                 10

3. Ironi Ness Ziona                      6              2              4              476:501                   8

4. CSM CSU Oradea                   6              2              4             454:478                   8

Clujenii vor întâlni în sferturile de finală ale competiției formația germană Medi Bayreuth, primul meci urmând să îl dispute în localitatea din nordul Bavariei pe 4 martie, iar returul pe teren propriu o săptămână mai târziu. Nemții au încheiat grupa I pe primul loc cu 5 victorii și o înfrângere și o medie impresionantă de aproximativ 97 de puncte înscrise pe meci.