FC Viitorul, două victorii în amicalele zileifcviitorul.ro
24 Iun 2019

FC Viitorul, două victorii în amicalele zilei

În primul meci de verificare din cadrul cantonamentului de la Poiana Brașov, FC Viitorul Constanța a învins-o cu 8-0 (3-0) pe Colțea Brașov. Constănțenii au rulat întreg lotul și au irosit multe alte ocazii clare, inclusiv două lovituri de la 11 m, ambele prin Iancu. În acest meci a debutat pentru FC Viitorul și Steliano Filip.

Pentru FC Viitorul au marcat: Keita (15, 34, 61), Mățan (40), Iancu (63), Munteanu (77, 86), Vînă (90).

FC Viitorul Constanța a întâlnit în această seară pe Chindia Târgoviște, nou promovată în Liga 1, pe care a învins-o cu 3-1. Constănțenii au dominat întreaga partidă, și-au creat o sumedenie de ocazii și au încheiat în avantaj prima repriză, scor 3-0. Singurul gol al părții secunde a fost reușit de Chindia, cu cinci minute înainte de final.

Golurile au fost înscrise de Artean 22, Calcan 35, Ganea 39, respectiv Șerban 85.

Programul complet al partidelor de verificare:
- 19 iunie: Olympiacos Pireu - FC Viitorul 3-2
- 24 iunie: FC Viitorul - Colțea Brașov 8-0
- 24 iunie:FC Viitorul - Chindia Târgoviște 3-1
- 27 iunie: FC Viitorul - FK Csikszereda Miercurea Ciuc (ora 17.30) - la Campo Verde
- 28 iunie: FC Viitorul - FCSB (ora 11.00)
- 3 iulie: FC Viitorul - Cernomore Varna (ora 18.00, la Stadionul Central). Primul meci oficial al Viitorului va avea loc la 6 iulie, de la ora 20.00, pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, cu CFR Cluj, în Supercupa României.

sursa: fcviitorul.ro