powered by Team Sales
Evoluțiile stranierilor in weekendAFP / Mediafax Foto
03 Mai 2016

Evoluțiile stranierilor in weekend

Internaționalul Mihăiță Lazăr a fost titular pentru echipa sa de club, Castres Olympique, la ultima partidă din campionatul Franței, Top 14. Castres s-a impus cu bonus ofensiv pe teren propriu, 37-6 in fața nou-promovatei Pau. Lazăr a evoluat pe postul de pilier stânga.

Mihaita Lazar a fost scos din teren in minutul 55, cand deja soarta partidei se transase. Echipa gazda conducea in acel moment cu scorul de 22-6.

Cu patru runde inainte de incheierea sezonului regulat, Castres se afla pe locul 6 in clasament, cu 58 de puncte. Aceasta pozitie i-ar asigura prezenta in play-off, in barajul pentru accederea in semifinale. Bordeaux este insa la o singura lungime distanta, asa ca lupta ramane deschisa.

În Italia, pilierul Petru Tamba a fost eroul meciului disputat in penultima etapa a campionatului între echipa sa L'Aquila si IMA Lazio Roma. Gazdele s-au impus cu scorul de 27-7, intrand si in posesia bonusului ofensiv, dupa un raport al eseurilor de 4-1. Tamba a avut un debut de partida fulminant, cu doua incercari realizate in minutele 7 si 16. Gratie acestor reusite, L'Aquila s-a desprins inca din start, pastrand apoi un ecart suficient pe tabela de marcaj, fata de echipa oponenta. Etapa care poate consemna salvarea pentru L'Aquila este la finele acestei saptamani, cand echipa se deplaseaza pe terenul celor de la Lafert San Dona, formatie de la mijlocul clasamentului, care nu are niciun obiectiv.

Tot in campionatul italian am consemnat partida derby, Rovigo - Calvisano, castigata de gazde cu 32-10. Florin Vlaicu a fost integralist pe post de uvertura la oaspeti, el fiind cel care a deschis scorul dintr-o lovitura de pedeapsa, in minutul 3. Vlaicu a transformat si eseul de onoare al celor de la Calvisano, in minutul 64. Tot la vizitatori, in pozitia de mijlocas la gramada a intrat Florin Surugiu, in minutul 59.

Mihaita Lazar este international roman cu doua Cupe Mondiale in palmares. Din sezonul viitor, la Castres i se va alatura si un alt pilier de origine romana, crescut insa in Franta, Tudor Stroe.