powered by Team Sales
Evoluțiile stranierilor în FranțaAFP / Mediafax Foto
23 Feb 2015

Evoluțiile stranierilor în Franța

La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc etapa cu numărul 18 din campionatul francez de rugby, Top 14.

Un meci foarte echilibrat a avut loc între Toulouse si Lyon, adjudecat de gazde cu 23-20. La oaspeți, Bogdan Bălan a intrat pilier stânga în minutul 57. Oyonnax a obținut victoria într-un meci cu multiple implicații în zona retrogradării, 23-13 cu Castres. Vali Ursache a fost rezerva la gazde si a intrat in minutul 59, pe post de flanker dreapta. Mihăiță Lazăr, la vicecampioni, a fost titular pe postul de pilier stânga, fiind înlocuit din joc în minutul 47.

În eșalonul secund, Pro D2, Tarbes si Pau au terminat la egalitate, scor 23-23. Internationalul nostru, Marius Antonescu, nu a fost folosit in acest meci, la formatia locala. Nici Massy nu l-a convocat pe Macovei, la meciul castigat in propriul fieff, 34-25 cu Aurillac. Paulică Ion a intrat în teren în partea a doua a jocului pierdut de Perpignan la Bourgoin, cu 22-3. În schimb, Carcassonne a avut doi români în teren la victoria cu 24-13 in fata celor de la Albi. Andrei Ursache, pilier stânga și Alin Coste, linia a doua, au început partida ca titulari, ambii fiind înlocuiți după pauză.

sursa: frr.ro