Eva Tofalvi, locul 26 la biatlon pursuitAFP / Mediafax Foto
11 Feb 2014

Eva Tofalvi, locul 26 la biatlon pursuit

Marţi, 11 februarie, o nouă după-amiază olimpică la Soci.

De la ora 17:00, Eva Tofalvi (#23) a intrat în Centrul Sportiv „Laura” pentru al doilea consurs al ei, proba de urmărire (pursuit) feminin, pe distanţa de 10 km.

Ea a ajuns aici după ce ocupase locul 22 din 30, în proba feminină de sprint 7,5 km, disputată duminică, 9 februarie.

Astăzi, Eva a avut un parcurs în nota obişnuită atunci când le înfruntă pe cele mai bune şi mai în formă atlete din lume, cu timpul 32:15,3 minute şi cu 3 penalizări (1+2+0+0) la tragerile din poligon. La final, a ocupat locul 26 din 56 de concurente.

Iată şi medaliatele la sprintul de astăzi:

1. Medalia de Aur: Darya Domracheva (27 de ani, Belarus), timp 29:30,7 şi 1 penalizare.

2. Medalia de Argint: Tora Berger (32 de ani, Norvegia), timp 30:08,3 şi 1 penalizare.

3. Medelia de Bronz: Teja Gregorin (33 de ani, Slovenia), timp 30:12,7 şi 1 penalizare.

Domracheva se clasase a noua la proba de sprint de acum două zile. În 2010, la Vancouver, ea câştigase medalia de bronz la proba de 15 km individual.

Tora Berger a ocupat locul zece la sprint-ul din Soci. Ea are medalia olimpică de aur la proba de 15 km individual de la Vancouver, 2010.

Teja Gregorin s-a clasat pe 15 la sprint alaltăieri. Este la a treia participare la Olimpiadă şi la prima medalie.