Sporturi de iarnă
Eva Tofalvi, locul 16 în sprintul de la HochfilzenAFP / Mediafax Foto
12 Dec 2014

Eva Tofalvi, locul 16 în sprintul de la Hochfilzen

Eva Tofalvi a încheiat pe locul 16 sprintul de la Hochfilzen (Austria), în startul celei de a doua etape a Cupei Mondiale la biatlon, ediția 2014-2015, cursă câștigată de finlandeza Kaisa Makarainen.

Kaisa Makarainen, în formă foarte bună în acest început de sezon, a comis o greșeală la tir, poziția culcat, dar aceasta nu a împiedicat-o să se impună cu un total de 20:55,6. Este al doilea ei succes în această iarnă, după urmărirea de la Oestersund de duminică. Pe locul doi a încheiat Karin Oberhofer, din Italia, iar locul trei a revenit lui Tiril Eckhoff (Norvegia).

Eva Torfalvi a terminat pe locul 16, cu un timp de 21:55,5, la 59,9 secunde de învingătoare. O altă sportivă din România, Luminița Pișcoran, a încheiat pe locul 47, cu un rezultat de 22:47,8. O a treia româncă, Reka Ferencz, s-a clasat pe locul 98, din 100 de sportive care au încheiat cursa, cu un timp de 25:52,7.

În clasamentul Cupei Mondiale de sprint, după două probe, conduc Tiril Eckhoff și Kaisa Makarainen, cu câte 108 puncte, urmate de Karin Oberhofer, 88 p.

sursa: agerpres.ro