Europa League: Victorie inutilăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Aug 2018

Europa League: Victorie inutilă

FCSB a învins în returul play-off-ului Europa League cu Rapid Viena, dar este poate cea mai dureroasă victorie a echipei roș-albastre care a fost eliminată în cele din urmă din competiție cu scorul general de 4-3.

Elevii lui Nicolae Dică au început jocul în forță și au reușit să deschidă scorul în minutul 11 prin Gnohere, ”Bizonul” reluând cu latul în plasă din 6 metri o centrare a lui Mihai Roman din partea dreaptă. Explozia tribunelor a fost  urmată de un murmur de îngrijorare la intervenția în doi timpi a lui Vlad la șutul lui Alar, chiar dacă balonul a fost pe direcția lui și nici nu a avut o viteză prea mare. Roș-albaștrii au revenit în atac și țesătura lor de pase a pus în dificultate defensiva austriecilor, care a apelat la faulturi pentru a tăia acțiunile de atac ale jucătorilor noștri. Pe fondul superiorității în teren, în minutul 34 Vlad iese din nou la rampă cu o gafă ce a adus o lovitură indirectă în careul propriu după ce a luat în mână o minge trimisă înapoi de Pintilii, dar scapă cu fața curată la execuția lui Knasmuller care a ales să trimită pe jos direct în picioarele jucătorilor din zid. În minutul 41 Andrei Ivan a fost aproape de gol, dar încercarea sa de reluare spectaculoasă nu a reușit, apoi în minutele de prelungiri Mihai Roman declanșează nebunia în tribune. Abia introdus în locul accidentatului Florin Tănase, Rusescu centrează perfect din flancul stâng și îl găsește perfect pe Roman în mijlocul careului, reluarea acestuia cu capul fiind deviată în plasă de Potzmann. 2-0 la pauză și FCSB era calificată după 1-3 în tur!

Tot roș-albaștrii au început mai bine repriza secundă cu un lob al lui Gnohere în minutul 48 ce a trecut puțin pe lângă țintă, tot ”Bizonul” reluând cu capul pe direcția lui Strebinger în minutul 52. Rusescu l-a imitat în minutul 59, apoi în minutul 63 comedia erorilor prăbușește cerul pentru gazde. O lovitură liberă a austriecilor executată de Schwab și deviată de zid l-a determinat pe Vlad să ia o decizie proastă, să încerce să salveze un corner, dar balonul ajunge la Ivan care a recentrat pentru Sonneleitner, șutul acestuia fiind trimis în propria poartă de Bălașa în încercarea disperată de a degaja. 2-1 și elevii lui Nicolae Dică trebuiau să revină în avanposturi pentru golul ce ducea în prelungiri. Cu toate acestea, Alar a fost aproape de egalare în minutul 66, apoi Andrei Ivan lovește transversala în minutul 83. Rusescu a fost aproape de golul izbăvitor în minutul 86, dar șutul său din întoarcere de la 16 metri a fost respins în corner cu un reflex fantastic de Strebinger. Dominarea pe ultimele minute este haotică, cu mingi aruncate în careul austriecilor, Bălașa este eliminat pentru al doilea cartonaș galben, apoi totul se termină odată cu ultimul fluier al arbitrului.

FCSB – Rapid Viena 2-1 (2-0), calificare pierdută pentru roș-albaștri și România rămâne fără echipe în grupele Europa League.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Vlad - Benzar, Planic, Bălaşa, Al. Stan - Pintilii, Filip (min. 85 Man) - M. Roman (min. 68 Fl. Coman), Fl. Tănase (min. 45 Rusescu), Teixeira  - Gnohere

Rapid Viena (antrenor Goran Djuricin): Strebinger - Muldur (min. 65 Auer), Sonneleitner, Barac, Potzmann - Schwab, Ljubicic - Murg (min. 90 Martic), Knasmuller (min. 76 Hofmann), Ivan - Alar