Europa League: Victorie de moral pentru olteniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Iul 2019

Europa League: Victorie de moral pentru olteni

Pe arena ”Bayil” din Baku, Universitatea Craiova a rezolvat în mare parte ecuația calificării în turul 2 preliminar al Europa League după ce s-a impus cu 3-2 în fața celor de la FK Sabail.

Chiar dacă l-au avut în teren din startul partidei pe Michael Essien, fostul component al marilor puteri fotbalistice ale continentului Chelsea, Real Madrid şi AC Milan, azerii nu au putut emite pretenții în fața unei echipe motivate, care a deschis scorul încă din minutul 12 cu o execuție frumoasă, voleu al lui Mateiu cu piciorul drept din centrarea lui Martic de pe flancul drept. Bărbuț a avut ocazia de a mări avantajul șapte minute mai târziu, dar portarul Bozinovski s-a opus șutului din afara careului a aripii de buzunar a Craiovei, iar în minutul 33 Ramazanov a adus egalarea cu un șut de la limita careului.

Oltenii au înclinat decisiv balanța în startul părții a doua a meciului prin golurile lui Bancu din minutul 51, incursiune în careul advers și șut dintre cinci adversari fără șanse pentru Bozinovski, și Mihai Roman din minutul 67, reluare din 5 metri a pasei lui Bărbuț. Ramazanov a stabilit scorul final cu o lovitură de cap din mijlocul careului după o centrare a lui Muradbayli, rezultat ce ne îndreptățește să credem că joia viitoare pe ”Ion Oblemenco” fanii olteni vor sărbători relaxați calificarea în turul secund al preliminariilor competiției.

Aici adversari le vor fi învingătorii din dubla dintre Honved Budapesta (Ungaria) și Zalgiris Vilnius (Lituania), primul meci urmând a se disputa în deplasare pe 25 iulie.

FK Sabail - Universitatea Craiova 2-3 (1-1)

Au marcat: Ramazanov (min. 33 și 82)/Mateiu (min. 12), Bancu (min. 51), M. Roman (min. 67)

FK Sabail (antrenor Aftandil Hajiyev): Bozinovski - Abbasov, Yunuszada, Rahimov (min. 84 Yagublu), Erico - Cociuc, Essien (min. 59 Duventru), Amirguliyev - Abbasov, Ramazanov, Hamdi (min. 72 Muradbayli)

Universitatea Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Martic, Kelic, Acka, Bancu - Ivanov, Mateiu, Qaka - Bărbuţ (min. 73 Al. Ioniţă), M. Roman (min. 68 Fortes), Vătăjelu (min. 90 Baiaram)